Kzgazdasgtan I. ( Mikrokonmia )
Fogalmak, meghatrozsok
Alacsonyabb rend (inferior) javaknak nevezzk azokat a javakat, amelyekbl a fogyaszt ltal keresett mennyisg cskken a jvedelem nvekedsvel, ha jvedelmk meghalad egy bizonyos szintet.
Alternatv kltsg: Brmely lehetsg kivlasztsnak alternatv kltsge azon lehetsg hasznossga, amelyrl lemondunk az adott megolds kivlasztsa rdekben.
Alternatv kltsg (opportunity cost) legtgabb rtelemben azokat a lehetsgeket jelenti, amelyeket a vllalat elveszt azzal, ha erforrsait egy meghatrozott clra hasznlta fel.
Alternatv kltsgek szkebb rtelemben mindazok a lehetsges kiadsok, amelyek egy termk ellltshoz szksges erforrsok megszerzsvel kapcsolatban felmerlhetnek.
Anyagi szolgltatsok mindig valamilyen jszgra irnyulnak. (szllts, raktrozs stb.)
lland kltsgek nem vltoznak a termels vltozsval, mg akkor is felmerlnek, ha egyltaln nem termelnek. Jele: FC (Fixed Cost)
ltalnos egyenslyi elemzs az rakat s a termk-, valamint tnyezmennyisgeket szimultn hatrozza meg az sszes piacon, figyelembe vve azok klcsnhatsait is.
ltalnos egyenslyi elmlet azokat a feltteleket s sszefggseket trja fel, amely az sszes rszpiac egyttes egyenslyt biztostjk.
tlagbevtel az sszbevtel s az eladott mennyisg hnyadosa. Jele: AR (Average Revenue)
rdiszkrimincinak nevezik azt az rmegllaptsi mdszert, amikor az elad ugyanazt a termket eltr ron rtkesti az egyes vevknek, vagy vevi csoportoknak.
Azt a megoldst, amikor minden vevnek a sajt rezervcis rn rtkestik a termket, els fok rdiszkrimincinak nevezik.
Azt az rkpzsi technikt, amikor a monoplium a vsrolt mennyisg fggvnyben, lpcszetesen alaktja ki az rakat, msodfok rdiszkrimincinak nevezzk.
Ha az elad kpes a vevket kt, vagy tbb csoportra osztani keresleti fggvnyk alapjn, akkor ugyanazt a termket ms ron rtkestheti az egyes csoportoknak. Ezt az rkpzsi eljrst nevezik harmadfok rdiszkrimincinak.
r-fogyasztsi grbe (PCC – Price Consumption Curve) azon optimlis kombincik sszesge, amelyeket az egyik termk klnbz rai mellett vlaszt a fogyaszt, mikzben a msik termk ra s a fogyaszt jvedelme vltozatlan.
rupiacnak (jszgpiacnak) nevezzk a tkejavak s a fogyasztsi javak piact egyttesen.
rvltozs kereszthatsa megmutatja, hogyan vltozik egy adott termk kereslete egy msik termk rvltozsnak hatsa.
rvltozs helyettestsi hatsa azt a fogyasztsvltozst jelenti, amelyet adott termk rnak vltozsa idz el, vltozatlan reljvedelem mellett.
rvltozs jvedelmi hatsa azt a fogyasztsvltozst jelenti, amit az rvltozs miatti reljvedelem-vltozs vlt ki.
tlagtermk: egy termelsi tnyez tlagtermke a termelt mennyisg s a felhasznlt tnyez mennyisgnek hnyadosa. Jele: AP (Average Product)
tlagtermkfggvny a felhasznlt tnyez klnbz mennyisgeihez rendeli hozz az tlagtermk klnbz rtkeit.
tlagkltsg (ms nven darabkltsg) az egysgnyi termkre jut sszkltsget fejezi ki. Jele: AC (Average Cost)
tlagos vltoz kltsg a termkegysgre jut vltoz kltsg. Jele:AVC (Average Variable Cost)
tlagos fix kltsg a termkegysgre jut lland kltsg. Jele: AFC (Average Fixed Cost)
tlagos vltoz kltsg minimumban megegyezik a hatrkltsggel.
tlagkltsg az tlagos vltoz kltsg s az tlagos fix kltsg sszege.
tlagkltsg minimumban megegyezik a hatrkltsggel. A hatrkltsg fggvny az tlagkltsgfggvnyt is alulrl metszi.
Bels kamatlb a tkellomny tlagos hozadki rtja; az a kamatlb, amely mellett a tkellomny nett jelenrtke nulla.
A vllaltnak akkor rdemes egy tkeegysget megvsrolnia, ha annak nett jelenrtke nagyobb, mint nulla, illetve a bels kamatlb nagyobb, mint a piaci kamatlb.
Bertrand-i elvek alapjn mkd gazdasg egyenslyi pontja megegyezik a tkletesen versenyz iparg egyenslyi pontjval.
A legcseklyebb mrtk verseny is kedvezbb a fogyasztk szmra, mint a monoplium.
A vllaltok ltal gyrtott termkek, vagy szolgltatsok nem tkletes helyettesti egymsnak, de alaptulajdonsgaikban azonosak.
Cournot-fle egyenslyi pont: azt a pontot (kibocstskombincit), ahol a tnyleges s a reakcigrbk ltal vrt output megegyezik egymssal Cournot-fle egyenslyi pontnak nevezzk.
Csere Edgeworth-doboza egy ktszerepls gazdasg kttermkes jszgtert jelenti, ami a kt szerepl jszgternek egymsba fordtott koordinta-rendszerbl szrmaztathat.
Csere szerzds grbje az Edgeworth- dobozban azokat a termkkombincikat kti ssze, amelyekrl nem lehet gy elmozdulni, hogy az klcsns elnykkel jrna. Ezen pontok tartalmazzk a Pareto- hatkony kszletmegoszlsi lehetsgeket.
A csere szerzdsi grbjnek azt a szakaszt, amely az indul jszgmegoszls ltal behatrolt kzmbssgi grbk kz esik, a gazdasg magjnak nevezzk.
Duoplium esetben kt nagyvllalt elgti ki a piaci keresletet, amelyek homogn termket lltanak el.
Egyenslyi az az r, amelynl ppen egyenl az nknt knlt s keresett mennyisg. Az egyenslyi rat piactisztt rnak is nevezik, mert emellett minden elad s vev szndkai teljeslnek.
Egyni kereslet kifejezi, hogy egy fogyaszt – sajt preferenciarendszere, jvedelme s az adott piaci rak mellett – milyen mennyisget hajland vsrolni az adott termkbl.
Elsllyedt kltsgek (sunk cost) azok a kiadsok, amelyek mr megtrtntek s adott idpontban mr nem vltoztathatk meg.
Engel-grbe kifejezi, hogy a fogyaszt mekkora mennyisget kvn vsrolni az adott termkbl klnbz jvedelem s vltozatlan rak mellett.
Explicit kltsgek: Azokat a kltsgeket, amelyek adott idszakban kzvetlen pnzkifizetst ignyelnek, explicit (kifejezett) kltsgeknek nevezzk.
letminsg kltsgvetsi egyenese a szabadid s a brjavak azon kombincii, amelyet a fogyaszt adott munkabr mellett megkereshet.
Externlia (kls gazdasgi hats) esetn az egyik gazdasgi szerepl tevkenysge piaci ellenttelezs nlkl befolysolja egy msik gazdasgi szerepl helyzett.
Fedezeti pont: Azt a termels – kltsg – r kombincit, ahol a hatrkltsg megegyezik az tlagkltsggel s az rral, fedezeti pontnak nevezik.
Fogyaszt a munka knlatrl a munkabr s az letminsgre vonatkoz preferencii alapjn dnt. A munkabr ltal meghatrozott korltok kzl azt vlasztja, amelyek szmra a legmagasabb szksgletkielgtst biztostja.
Fogyaszt az a gazdasgi szerepl, akinek clja sajt szksgleteinek kielgtse. A fogyaszts gazdasgi egysge a hztarts.
Fogyaszt clja a fogyasztsbl szrmaz hasznossgrzet, vagyis a szksglet kielgts foknak maximalizlsa.
Fogyasztk tnyezknlatnak vgs clja, hogy a termelsi tnyezk eladsbl szrmaz jvedelembl kielgtsk szksgleteiket.
Fogyaszti tbblet azon pnzsszegek klnbsge, amelyet a fogyaszt maximlisan hajland lenne fizetni a termkrt, valamint a tnylegesen fizetend sszeg klnbsge.
Foly kltsgek: egy adott idszakban a termels sorn felmerl kzvetlen rfordtsokat foly kltsgeknek nevezzk.
Ezeknek a kltsgeknek az adott idszak alatt meg is kell trlnik.
Gazdasg az ember krnyezete kztti klcsnhats intzmnyestett folyamata, amely szksglet kiegszt eszkzkkel val folyamatos elltst biztostja.
Gazdasgi erforrsok mindazok a termszeti felttelek, javak, szolgltatsok s tevkenysgek, amelyek egy jszg ellltshoz szksgesek. (inputok)
Gazdasgi jradk az a klnbsg, ami az adott termelsi tnyeznek tnylegesen kifizetett sszeg s az adott termelsi tnyez megszerzsrt minimlisan szksges sszeg kztt van.
Gazdasgi modellek leegyszerstik a valsgot, ttekinthetbb teszik a folyamatokat, s lehetv teszik a gondolatban folytatott ksrleteket, az esemnyek s sszefggsek elemzst s magyarzatt.
Gazdasgi kltsgek: a termels gazdasgi kltsgei mindazok az elsllyedt s alternatv kltsgek, amelyek a termels sorn felmerlnek.
Gazdasgi rendszerek hrom alaptpust klnbztetik meg: a tiszta piacgazdasgot, a kzpontostott tervgazdasgot s a vegyes gazdasgot.
Gazdasgi profit az sszes bevtel s a gazdasgi kltsgek klnbsge.
Az sszbevtel s a szmviteli kltsgek klnbsgt szmviteli profitnak nevezzk.
Gazdlkods azt jelenti, hogy az adott eredmny elrshez minimlis erforrs rfordtsra, illetve adott erforrsokkal maximlis eredmny elrsre treksznk.
Gossen II. trvnye kimondja, hogy a fogyaszt akkor klti el optimlisan jvedelmt, ha az utoljra kiadott pnzegysg minden termk esetben azonos sszhaszonnvekmnyt eredmnyez. Mskppen: a pnz hatrhaszna minden termk fogyasztsban azonos.
Griffen – javaknak nevezik azon inferior javakat, amelyeknl az rvltozs jvedelmi hatsa fellmlja a helyettestsi hatst.
Hasznosnak tekintnk kzgazdasgi rtelemben minden olyan jszgot, vagy jszgkombincit, amely kpes a trsadalom valamely tagjnak szksglett kielgteni.
Haszonmaximalizci fogyaszt azt a jszgkombincit vlasztja , amelyben adott jvedelem mellett a legmagasabb szksgletkielgtst ri el. Ekkor a jvedelem- s rkorltokat kifejez kltsgvetsi egyenes rint egy kzmbssgi grbt. Az optimlis vlaszts esetn a helyettests hatrrtja ppen megegyezik az rak arnyval.
Haszonkulcs: Az r s a hatrkltsg kztti klnbsg (markup) szzalkos nagysgt haszonkulcsnak nevezzk. A haszonkulcs a kereslet rrugalmassgnak reciproka.
Hatrhaszon: Egy termk hatrhaszna kifejezi, mennyivel vltozik a szksglet kielgts foka (az sszhaszon), ha az adott termk fogyasztst egy egysggel nveljk. Jele: MU
Hatrkltsgfggvny a termels klnbz rtkeihez rendeli hozz az sszkltsgvltozs rtkeit. A hatrkltsgfggvny az sszkltsgfggvny (vagy vltozkltsg-fggvny) derivltfggvnye.
Hatrkltsgfggvny alulrl metszi az tlagos vltozkltsg-fggvnyt, s az tlagos vltozkltsg-fggvnynek ebben a metszspontban van a minimuma.
Hatrbevtel megmutatja, mennyivel vltozik az sszbevtel, ha egy egysggel nvekszik az eladott mennyisg. Jele:MR (Marginal Revenue)
Hatrtermk-bevtel megmutatja, mennyivel vltozik az sszbevtel, ha a termelsi tnyez mennyisgt egysgnyivel nveljk. Jele: MRP (Marginal Revenue Product)
Hatrtermk kifejezi, hogy az egyik termelsi tnyez egysgnyi vltozsa mennyivel vltoztatja meg a termelst, mikzben a msik tnyez vltozatlan. Jele:MP (Marginal Product)
Hatrtermkfggvny a termelsi tnyez klnbz rtkeihez rendeli hozz az ltala eredmnyezett termelsvltozst. A hatrrtkfggvny a termelsi fggvnynek a vltoz tnyez szerinti parcilis derivltfggvnye.
Hatrprofitfggvny a termels egyes rtkeihez rendeli hozz a profitvltozsokat, vagyis az sszprofitfggvny derivltfggvnye.
Hztartsi szektorba azokat a gazdasgi szereplket soroljuk, amelyek fogyasztsi egysgknt mkdnek (tnyez knlat).
Helyettests hatrrtja megmutatja, hogy a mennyisgben nvekv termk (x) egy egysgrt mennyit hajland felldozni a fogyaszt a msik termkbl (y) a szksglet kielgts mrtknek vltozatlansghoz. Jele: MRS
Holttehervesztesg: A piac tkletlen mkdse miatt az sszes tbbletben (a fogyaszti s termeli tbbletben) bekvetkez cskkenst holttehervesztesgnek nevezzk.
Hossz tvnak tekintjk azt az idtvot, amelyen bell brmelyik termelsi tnyez mennyisgt megvltoztatjuk, korltlanul mdosthatjuk a termelsi tnyezket.
Hossz tv tlagkltsgfggvny megmutatja, hogyan vltozik a termkegysgre jut kltsg, ha minden termelsi tnyez felhasznlst azonos mrtkben nvelve nveljk a termelst. Jele: LAC (Long-run Average Cost)
Hossz tv hatrkltsgfggvny megmutatja, hogyan vltozik a minimlis sszkltsg, ha ttrnk egyik isoquantrl a msikra, vagyis egysgnyivel nveljk a termelst a tnyezk egyttes nvelsvel. Jele: LMC (Long-run Marginal Cost)
Hossz tv tlagkltsggrbe a rvid tv tlagkltsggrbk burkolgrbje.
Idpreferencia a klnbz idpontok azonos mennyisg fogyasztsi lehetsgeinek rangsorolst jelenti a szksgletkielgts szempontjbl.
Implicit kltsgek: az adott idszakban felhasznlt erforrsok azon rfordtsait, amelyek az adott idszakban nem jrnak kzvetlen pnzmozgsokkal, implicit (rejtett) kltsgeknek nevezzk. Az implicit kltsgek egy rsze elszmolhat szmviteli kltsg, msik rsze nem-elszmolhat alternatv kltsg.
Isocost-egyenes azokat a lehetsges tke-munka kombincikat tartalmazza, amelyek adott sszkltsg s adott tnyezrak mellett megvsrolhatak.
Isoquant-grbk relevns tartomnya csak a technikailag hatkony pontokat tartalmazza. Ebben a tartomnyban az isoquant grbe negatv meredeksg.
Isoquant-grbe azon tnyezkombincik sszessge az inputtrben, amelyek azonos termelsi mennyisget eredmnyeznek.
Jszgnak (tbbes szmban: javaknak) nevezzk azokat a hasznos dolgokat, amelyek valamilyen szksgletet kielgtve nvelik jltnket. (a jszg kifejezsbe belertjk az anyagi javakat s a szolgltatsokat is)
Jszgkosr kt, vagy tbb termk, vagy szolgltats mennyisgnek tetszleges kombincija.
Jszgtrnek nevezzk kt, vagy tbb jszg sszes lehetsges kombincijt.
Jvedelem-fogyasztsi grbe a klnbz jvedelmekhez tartoz optimlis jszgkombincik halmaza. Jele: ICC
Kamat a klcsnadott pnz hasznlati dja, egy meghatrozott nagysg pnzsszeg.
Kamatlb a kamat s a klcsnadott sszeg arnya, szzalkban kifejezve.
Egy t v mlva vrhat x sszeg bevtel jelenrtke PV, ha PV-t ma a piaci kamatlb mellett befektetve t v mlva pontosan x sszeghez jutnnk, kamatos kamatot szmtva.
Kereslet az a jszgmennyisg, amelyet a vevk hajlandk s kpesek megvsrolni.
Kereslet jvedelemrugalmassga megmutatja, hogy a jvedelem 1 szzalkos vltozsa hny szzalkkal vltoztatja meg a keresett mennyisget.
Kereset rrugalmassga megmutatja, hny szzalkkal vltozik a keresett mennyisg, ha a termk ra 1 szzalkkal vltozik.
Kereslet keresztrrugalmassga megmutatja, hogy egy adott termk rnak egy szzalkos vltozsa – cetris paribus – hny szzalkkal vltoztatja meg egy msik jszg keresett mennyisgt.
Keresleti fggvny a kereslet nagysga (jszgmennyisg) s meghatroz tnyezinek sszessge kztti matematikai sszefggst mutatja. D =f(P,I,O) P= jszg ra, I= fogyasztk nominljvedelme, O= minden egyb meghatroz tnyez.
Kereseti grbe megmutatja, mekkora a jszgbl keresett mennyisg brmely lehetsges r esetn, az egyb tnyezk vltozatlansga mellett. Azt a mennyisget mutatja teht, amelyet a vsrlk hajlandk megvsrolni valamely idszakban.
Knlat az az rmennyisg, amit egy idszak alatt az eladk megvtelre felknlnak. S= f(P,O) S= a knlt mennyisg, P= termk ra, O= az egyb tnyezk sszessge.
Knlati fggvny: a versenyz vllalat knlati fggvnye nem ms, mint a hatrkltsgfggvnynek az tlagos vltozkltsg-fggvny minimuma felett lv szakasz. Ha az r kisebb, mint az tlagos vltoz kltsg minimuma, akkor a vllalat nem termel.
Knlati grbe a piaci r s a termelk ltal eladni kvnt jszgmennyisg kztti kapcsolatot mutatja brmely lehetsges r esetn, teht azt, hogy klnbz raknl az eladk milyen mennyisget rtkestennek, egyb tnyezk vltozatlansga mellett.
Komparatv elnye van gazdasgi egysgnek valamely termk ellltsban egy msik gazdasgi egysggel szemben, ha az adott termket kisebb alternatv kltsggel kpes megtermelni, mint a msik gazdasgi egysg.
Kompetitv inputpiac esetn a vllalt tnyez-hatrkltsge megegyezik az adott tnyez piaci rval.
Kltsg mindazon rfordts pnzben kifejezve, ami a termels sorn felmerl.
jelentettek s/vagy a knyvelsben elszmolhatak.
Kltsgvetsi halmaz azon jszgkombincik sszessge, amelyeket a fogyaszt az adott idszak jvedelmbl az rvnyes rak mellett meg tud vsrolni.
Kltsgvetsi korlt azon jszgkombincik sszessge, amelyeket a fogyaszt jvedelmnek teljes elktsvel tud megvsrolni adott rak mellett.
Kltsgfggvnyek fejezik ki, hogyan vltoznak a kltsgek a termels vltozsval. C = f(Q)
A termels egysgnyi vltozsa ltal elidzett sszkltsgvltozst hatrkltsgnek nevezzk. Jele: MC (Marginal Cost)
Kzgazdasgtan annak a mdjt s trvnyszersgeit igyekszik feltrni, ahogyan az egynek s kzssgek felhasznljk a szksen rendelkezskre ll erforrsokat, s elosztjk a felhasznls sorn keletkez rtkeket. (a kzgazdasgtan a gazdlkods trvnyszersgeit keresi)
A kzgazdasgtan hrom terletre oszlik: a mikrogazdasgtanra, a makrogazdasgtanra s a nemzetkzi gazdasgtanra.
Kzmbssgi grbe a fogyaszti kosarak minden olyan kombincija, amely azonos szksgletkielgtsi szintet biztost a fogyaszt szmra.
Kzmbssgi trkp az adott jszgtrben elhelyezked kzmbssgi grbk sszessge.
Kzpontostott tervgazdasgban a termelsi eszkzk dnt tbbsge egy kzponti szervezet, rendszerint az llam tulajdonban van. Ez a kzponti szervezet hozza meg a legfontosabb gazdlkodsi dntseket s ktelez utastsokkal irnytja a vgrehajt gazdasgi egysgeket. gy a maga szempontjai szerint hangolja ssze a termelst a szksgletekkel, s igyekszik httrbe szortani a ms elven mkd integrcis formkat.
Lekttt tke: a termels megindtshoz szksges egyszeri, nagy sszeg s fokozatosan megtrl rfordtsokat lekttt (befektetett) tknek nevezzk.
Leontief-tipus termelsi fggvny: Ha a termelsi tnyezk arnya nem vltoztathat, akkor a termels mennyisgt a termelsi tnyezk kzl az hatrozza meg, amelyik a szk keresztmetszetet kpviseli. Az ilyen termelsi fggvnyt – els elemzje utn - Leontief-tipus termelsi fggvnynek nevezik.
Magasabb rend (szuperior) javak azok, amelyekbl a keresett mennyisg erteljesen nvekszik a jvedelem nvekedsvel, rszarnyuk a fogyasztson bell ekkor nvekszik.
Maximlis profitot biztost kibocsts mindig a hatrkltsgfggvny nvekv szakaszn jn ltre.
Maximlis profit akkora tnyez felhasznlsnl biztostott, amelynl a hatrtermk-bevtel megegyezik a tnyez-hatrkltsggel.
Megtermelt termkmennyisg csak a felhasznlt termelsi tnyezk, az alkalmazott tke s munka mennyisgtl fgg. Q = F (K;L)
Merev tke-munka arny termelsi eljrsok esetben a folyamatos helyettests helyett csak korltozottan vltoztathatjuk a tke s munka arnyt, ha a klnbz termelsi eljrsokat kombinljuk egymssal. A trtvonal isoquant ezeket a lehetsges kombincikat tartalmazza.
Minimlis kltsget biztost tnyezkombinci esetben a tnyezk hatrtermkeinek arnya megegyezik raik arnyval.
Monoplium minden tekintetben ellentte a tkletes versenynek: egyetlen elad knlja az adott termket, ebbl kvetkezen rmeghatroz szere van, s a piaci hatalmval kpes megakadlyozni, hogy versenytrs jelenjen meg a piacon.
A monoplium csak olyan keresleti viszonyok kztt mkdhet, ahol a kereslet rrugalmas.
Monoplium maximlis profitot biztost knlata az a termkmennyisg, amelyiknl a hatrkltsg s a hatrbevtel megegyezik egymssal. Az ehhez a mennyisghez tartoz r nagyobb, mint a hatrbevtel. A monoplium maximlis knlata akkora mennyisg lehet, ahol a hatrbevtel nullv vlik.
Monopliumnak nincsen a hagyomnyos rtelemben vett knlati fggvnye.
Monopolista pozci nmagban nem garantlja gazdasgi profit ltt, de ha kialakul, akkor a vllalt hossz tvon is kpes megtartani azt.
Monopolervel rendelkezik az a vllalat, amelyik elg nagy piaci rszesedssel br ahhoz, hoy termknek rt meghatrozza.
Monopolisztikus verseny esetn a vllaltok szma nagy, rszesedsk a piaci rtkestsbl csekly, de kpesek termkket megklnbztetni a tbbiektl, vagyis a knlat termkdifferencilt.
Munka keresleti fggvnye a vllalt hatrtermk-bevteli fggvnynek inverze, amely megmutatja, hogy klnbz tnyezrak, valamint adott outputpiaci felttelek mellett, a vllalat mekkora munkamennyisget hajland vsrolni a profitmaximumot biztost kibocsts rdekben.
Munka, mint termelsi tnyez, az ember mindazon szellemi s fizikai kpessgeinek az sszessge, amelyeket a javak ellltsa sorn felhasznlhat. Jele: L (Labour)
Munkabr a fogyaszt szempontjbl a szabadid alternatv kltsge, vagyis ra.
Munkavgzs egyetlen haszna az, hogy az rte kapott brbl fogyasztsi cikkeket lehet vsrolni.
Munkavllals ldozata a munka idejvel azonos idtartam szabadid hasznossga.
Negatv externlirl akkor beszlnk, ha egy termk ellltsnak trsadalmi hatrkltsge nagyobb, mint az egyni; a trsadalmi tbbletkltsget az r nem tartalmazza. Ezzel egytt a trsadalom egyes csoportjainak hasznossgrzete cskken, a trsadalmi hatrhaszon kisebb, mint a kibocstott termk fogyasztinak egyni hatrhaszna
Nem anyagi szolgltatsok: kzvetlenl az emberre irnyulnak. (orvosi ellts, sznsz stb.)
Nett jelenrtk a vrhat nett hozam diszkontlt sszegnek (a jelenrtknek) s a befektetett sszegnek a klnbsge. A nett jelenrtket NPV betkkel jelljk. (Net Present Value)
Nominljvedelem: a pnzformban megjelen jvedelem.
Nominlbr: a munkavllalk keresete.
Norml jszgnak nevezzk azt a jszgot, amelynek keresett mennyisge a fogyaszt jvedelmnek nvekedsvel n.
Norml javak estben az rvltozs kt hatsa azonos irnyba hat a termk keresletre. Inferior javak esetben az rvltozs helyettestsi s a jvedelmi hatsa ellenttes irnyban hat az adott jszg keresletre.
Norml profit a vllalkozs tulajdonban lv erforrsok alternatv kltsge, a kvetkez legjobb felhasznlsi lehetsg jvedelme.
Oligopliumnak nevezzk azt a piaci formt, amikor egy adott termk kereslett nhny nagyvllalt elgti ki.
Optimlis termels: A versenyz vllalat optimlis termelse mindig annl a hatrkltsgnl van, amelyik megegyezik az rral – feltve, hogy az r magasabb, mint az tlagos vltozkltsg minimuma. Ez a termels vagy a vesztesget minimalizlja, vagy a profitot maximalizlja.
Optimlis tnyezfelhasznls: adott termelsi mennyisg gazdasgilag optimlis tnyezfelhaszlsa a legkisebb kltsggel jr kombinci.
Optimlis megolds: Egy adott isocost, vagyis adott sszkltsg meghatrozta lehetsgek kzl a maximlis termelst biztost tnyezkombinci jelenti az optimlis megoldst.
Opportunity cost (gazdasgi kltsg, alternatv kltsg) egy lehetsg kivlasztsnak kltsge, ami megmutatja, hogy pontosan mirl kellett lemondanunk azzal, hogy ppen az adott lehetsg mellett dntttnk.
sszbevtel az eladott mennyisg s a piaci r szorzata. Jele: TR (Total Revenue)
Parcilis termelsi fggvny azt mutatja meg, hogyan alakul a termels, ha az egyik tnyez felhasznlst vltoztatjuk, mikzben a msik tnyez mennyisge vltozatlan.
Pareto-hatkony a jszgmegoszts, ha nem lehet gy javtani brmely szerepl helyzetn, hogy az ne rontan valaki ms helyzett.
Piac a tnyleges s potencilis eladk s vevk tallkozsnak szntere, illetve e szereplk kapcsolatainak rendszere, a keresletet s a knlatot sszehoz intzmny.
Piaci kereslet egy adott termk irnti sszestett kereslet, az egyni keresletek sszessge.
Piaci keresleti fggvny alakja s folytonossga az egyni keresleti fggvnytl fgg.
Piaci kereslet az adott termkbl az sszes fogyaszt ltal vsrolni kvnt mennyisget jelenti.
Piaci egyensly tkletes verseny esetn biztos |