ftum
Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ha itt nem talltl meg valamit
 
I.vfolyam
 
II.vfolyam
 
Frum
 
Egrkvet
Tartalom
 
lass

-Katt-

Katt ide!!!

Katt ide!!!

 
Kzgz, Mikro
[Friss hozzszlsok] [29-10] [9-1]

2006.05.31. 06:27 Idzet

Profitmaximalizls felttele: jabb termelsi tnyez kltsgnvekedse kisebb legyen, mint az ltala elrt bevtel nvekeds.

MFC: Megmutatja, hogy mennyivel vltozik az sszkltsg, ha a termelsi tnyez (munka/tke) felhasznlst 1gyel nveljk)

MRP: Megmutatja, mennyivel vltozik az sszbevtel (TR) ha a termelsi tnyezk mennyisgt 1sgnyivel nveljk.

Bertrand: az rra vonatkoznak a felttelezsek, 1idejleg hoznak dntst, az rakat veszik figyelembe, vsrlkat nem rdekli, ki a termel, az rak utn mennek a homogn termkeknl.

Stackelberg: A 2 vllalat nincs 1enl helyzetben, csak az 1ik ttelez fel q1 mennyisget a jvre, az 1ik mindig kivrja a dntst.

Cournot: belpsi korlt van, ms szerepl nem lehet, felttelezi a kereslet ismerett mind2 fl rszrl, kl. Mennyisgeket termelnek, 1xre hozzk meg dntseiket, azt felttelezik, hogy a msik uannyit fog termelni, mint tavaly.

Holtteher vesztesg: A piac tkletlen mkdse miatt  az sszes tbbletben ( fogyi, termeli) bekv. Cskk.

Termeli tbblet: A hatrkltsg s a piaci r kztti klnbsgek sszessge. A gazdasgi profit, s a fix kltsg sszege.

Hatrbevtel: jabb termk eladsval hogyan vltozik a bevtel

LTC: Meredeksge, a sklahozadki fv kibocsts mellett lland/nvekv/cskken mrtke hatrozza meg, hogyan alakul az sszkltsg

LAC: hogyan vltozik az AC, haminden tnyezt azonos mrtkben nvelnk.

LMC: Hogyan vltozik a minimlis kltsg, ha isoquantot vltunk.

FC: Nem fgg a termels mennyisgtl, akkor is felmerl, ha semmit sem gyrtunk

AFC: 1 megtermelt eszkzre jut fix kltsg

VC: nagysga a termels mennyisgtl fgg

AVC: 1 termkre jut vltoz ktg

TC: FC+VC

AC: 1sgnyi termelsre jut sszktg

MC: ha 1 1sggel vltoztatjuk a termelst, akkor ezltal hny 1sggel vltozik a teljes ktg.

MRT: Hny 1sggel kell cskkenteni az 1ik termk termelst, ha  amsikt 1 1sggel nveljk,  mikzben a termelsi tnyezket teljesen kihasznljuk. Ha lland, transzformcis grbe lineris s az 1ttes termels elnysebb a prhuzamosnl, ha n, konkv, s s a prhuzamos termels elnysebb.

Euler ttel: (1.fok homogn fv) Ha Lt s Kt 1 1sggel vltoztatom, hogyan befolysoljk a termelst.

Lerner:  Vllalatok monopolerejnek mrsre hasznlta a haszonkulcsot P-MC/P= 1/ abszolutrtk epszilon


2006.01.17. 14:13 Idzet

Piaci egyenslyban a hatrkltsgek arnya megegyezik az rak arnyval, ami egyben azonos a transzformcis hatrrtval. Ebben a termelsi kombinciban a termelsi tnyezket hatkonyan hasznltk fel, ugyanakkor adott rak mellett maximlis profitot realizlnak.

Piaci idtvnak azt az idt nevezzk, amelyen bell egyik termelsi tnyez mennyisge sem vltoztathat meg.

Piaci szerkezet megmutatja, hogy az egyes szereplk milyen mrtkben s milyen eszkzkkel kpesek hatst gyakorolni a piaci folyamatokra, s ezzel egytt milyen mrtkben knytelenek alkalmazkodni a piaci szereplk sszessge ltal meghatrozott felttelekhez.

Piaci egyensly stabilizldik ha a vllalatok nem realizlnak gazdasgi profitot.

Pozitv externlia akkor alakul ki, ha a trsadalmi sszhaszon egy tevkenysg hatsra nagyobb, mint az egyni sszhaszon, illetve a trsadalmi hatrkltsg kisebb, mint az egyni kltsgek sszessge, a trsadalom teht nagyobb teljestmnyhez jut, mint amennyit a piacon megfizet.

Preferencia valamely megolds (jszg, esemny, kombinci) elnyben rszestse ms megoldsokkal szemben.

Preferenciarendszer a lehetsgek, megoldsok sorba rendezse azok egyni rtkelse alapjn.

Profit a vllalkozsbl szrmaz bevtelek s a termels sorn felmerlt kltsgek klnbsge.

Reakcigrbe megmutatja, hogy a msik vllalt klnbz nagysg knlatt adottnak tekintve, mennyit knlna az adott vllalt, sajt helyzett optimalizland.

Reljvedelem: a jvedelem termszetbeni formja.

Relbr: az a jszg s szolgltatsmennyisg ami a keresetbl megvsrolhat.

Rezervcis rnak  nevezzk azt az rat, amelyet egy fogyaszt maximlisan hajland fizetni egy adott termkrt.

Rvid tvon azzal kell szmolni, hogy a termelsi tnyezk mennyisgnek tbbsgt nem tudjuk megvltoztatni, de legalbb az egyik tnyez vltoztathat.

Rvid tv ipargi knlati fggvny az egyes vllalatok knlati fggvnyeinek horizontlis sszegzsvel addik.

Rugalmassg kt egymssal fggvnyszer kapcsolatban lev tnyez kztti kapcsolat jellemzsre alkalmas; megmutatja, hogy az egyik tnyez 1 szzalkos vltozsa hny szzalkos vltozst idz el a msik tnyezben. A rugalmassg kt szzalkos vltozs arnya.

Sklahozadki fggvny a termelsi fggvny azon pontjainak halmaza, amelyek azonos tke-munka arny melletti tnyezkombincik s a termels mennyisge kztti sszefggst mutatjk meg. A sklahozadki fggvny mentn a termelsi tnyezk mennyisgt azonos mrtkben vltoztatva vizsgljuk a termels vltozst.

 

Szabadid s a brjavak egyttes hasznossga jelenti a fogyaszti letminsget.

Szabadid felldozsa nlkl szerzett jvedelem ceteris paribus cskkenti a munka knlatt.

A munka egyni knlata a munkabr nvekedsvel egy darabig n, majd ezt kveten cskken.

Szmviteli kltsgek azok a rfordtsok, amelyek az adott termelssel kapcsolatban pnzkiadst

Szolgltatsok nem hoznak ltre j hasznos dolgokat, itt maga a tevkenysg hasznos a trsadalom szmra.

Szolgltatsok esetben a tevkenysg kifejezse s annak elfogyasztsa sem trben, sem idben nem vlaszthat el egymstl. (anyagi s nem anyagi szolgltatsok)

Szks egy jszg akkor, ha zrus r mellett tbbet ignyelnek belle, mint amennyi a jszgbl rendelkezsre ll; vagyis zrus ron nem lehet a trsadalom tagjainak szksglett teljesen kielgteni belle.

Szksglet valamely jszg megszerzse, vagy elfogyasztsa irnti vgy, hinyrzet, amely cselekvsre ksztet, s a fogyaszts rvn kielgtst nyer. A fogyasztssal a szksglet hosszabb-rvidebb ideig megsznik, vagy intenzitsa cskken.

Szksglet valamilyen hinyrzet, ami arra sarkalja az embert, hogy megszntesse azt.

Szks javakat gazdasgi javaknak nevezzk.

Trsadalom az emberi egyttls sorn szvd kapcsolatok sszessge.

Technikai helyettests hatrrtja kifejezi, hogy az egyik tnyez (munka) egy egysge hny egysgnyi msik tnyezt (tkt) kpes helyettesteni, vltozatlan termelst biztostva. Jele: MRTS (Marginal Rate of Technical Substitution)

Technikai helyettests hatrrtja az isoquant-grbe mentn folyamatosan cskken, ha a termelsi tnyezk nem helyettestik tkletesen egymst.

Termels: a javak ellltst s a rendeltetsi helykre val eljuttatst, illetve a szolgltatsok nyjtst a kzgazdasgtanban termelsnek nevezzk.

A javak ellltshoz s a szolgltatsok nyjtshoz erforrsok kellenek.

Az erforrsokat termelsi tnyezknek nevezzk.

Termelsi tnyezk: a piacgazdasgban ngy alapvet termelsi tnyezt klntnk el: a munkt, a termszeti tnyezket, a tkejavakat s a vllalkozi kpessgeket.

Termelsi lehetsgek grbje azon termkkombincik halmaza, amelyek a rendelkezsre ll termelsi erforrsok teljes s sszer kihasznlsval megtermelhetk. A grbe pontjai fejezik ki adott felttelek kztt a termelsi lehetsgek hatrt.

A termelsi lehetsgek grbje a Pareto-hatkony termelsi kombincikat tartalmazza, mert az egyik termk termelst csak akkor nvelhetjk, ha a msik termk termelst cskkentjk.

Termszeti tnyezk mindazon erforrsok, amelyek a termszetben kszen tallhatk s termszetes formjukban hasznlhatk javak ellltsra. Jele: A (Land)

Termelsi tnyez rugalmassga kifejezi, hogy a tnyez felhasznlsnak 1 szzalkos nvelsvel, hny szzalkkal nvekszik a termels. Jele: e Termelsi fggvny a felhasznlt tke s munka kombinciihoz azon termelsi rtkeket rendeli hozz, amelyek a technikailag hatkony megoldsokat jelentik. A termelsi fggvny teht a klnbz tke s munka kombincikhoz a velk maximlisan termelhet termkmennyisget rendeli hozz.

Termelsi fggvny r-ed homogn, ha a tnyezket l-szorosra nvelve a termels lr-en szeresre nvekszik, a fggvny teljes rtelmezsi tartomnyn bell.

Termelsi lehetsgek grbje (vagy transzformcis grbe) megmutatja kt termk azon mennyisgi kombinciit, amelyeket adott tke s munkamennyisggel el tudunk lltani.

Termels sszkltsge a vltoz s az lland kltsgekbl tevdik ssze. Jele: TC (Total Cost)

Termels szerzdsi grbje az isoquantok rintsi pontjait kti ssze. A szerzdsi grbe mentn teht a kt termk esetben a technikai helyettests hatrrtja minkt termknl azonos.

Termelsi lehetsgek hatra, vagy ms nven a transzformcis grbe, azon termkkombincik sszessge, amelyeket az adott mennyisgben rendelkezsre ll termelsi tnyezk teljes kihasznlsa mellett a gazdasg maximlisan kpes termelni.

Termszetes monoplium akkor alakul ki, amikor a gazdasgos zemmret olyan nagy, hogy egyetlen vllalat olcsbban tudja kielgteni a piaci keresletet, mint tbbkisebb vllalt.

Tnyez-hatrkltsg megmutatja, mennyivel vltozik az sszkltsg, ha a termelsi tnyez felhasznlt mennyisgt egysgnyivel nveljk. Jele: MFC (Marginal Facto Cost)

 

Tiszta piacgazdasgban a termelsi tnyezk magntulajdonban vannak, a termelk s a fogyasztk szabadon dntenek a rendelkezskre ll javak s erforrsok felhasznlsrl, a termelk (vllalatok) s a fogyasztk (hztartsok) a piacon kerlnek kapcsolatba egymssal, a termelst teht a piac hozza sszhangba a szksgletekkel.

Tiszta piacgazdasg ismrvei: a fld s a megtermelt javak magntulajdonban vannak, megvalsul a dntsek s a vllalkozs szabadsga, a gazdasgi nrdek motivlja a cselekedeteket, a verseny biztostja a piaci egyensly kialakulst, a dntsek az rrendszer jelzseihez igazodnak, a kormnyzati beavatkozs ersen korltozott.

Tkletes verseny a termelsi tnyezk piacn biztostja, hogy a piaci egyensly s a Pareto-hatkony tnyezfelhasznls egyszerre valsuljon meg.

Tkletes versenyben a hossz tv egyensly kialakulsnak hrom felttele van: A.) Az iparg minden vllalata maximalizlja profitjt. B.) Egyetlen vllalt se legyen rdekelt abban, hogy kilpjen, vagy belpjen a piacra, vagyis egyetlen vllalat se realizljon gazdasgi profitot. C.) Egyenslyi r alakuljon ki, azaz az adott r mellett a knlt mennyisg azonos legyen a keresett mennyisggel.

Tkletes verseny esetn az egyes vllalat knlata nem hat a termk piaci rra. A piaci rat a termk sszes kereslete s knlata hatrozza meg.

Tkejavak olyantermelt javak, amelyeket tovbbi termelsi folyamatokban hasznlnak fel. Jele: K (Capital)

Transzformcis hatrrta kifejezi, hny egysggel kell cskkenteni az egyik termk termelst annak rdekben, hogy a msik termelst egy egysggel nvelni tudjuk, mikzben az adott mennyisgben rendelkezsre ll termelsi tnyezket teljesen kihasznljuk. Jele: MRT (Marginal Rate of Transformation)

Transzformcis hatrrta a transzformcis fggvny minden pontjn megegyezik a tnyezknek a kt felhasznlsra vonatkoz hatrtermkeik arnyval s a kt termk hatrkltsgnek arnyval.

zembezrsi pont: azt a termels – kltsg – r kombincit, ahol az r megegyezik az tlagos vltoz kltsggel s a hatrkltsggel, zembezrsi pontnak nevezik.

Vltoz tnyez technikai optimumban az tlagtermk maximlis, s rtke ppen megegyezik a hatrrtkkel.

Vltoz kltsgek azon foly kltsgek, amelyek nagysga a termels mrettl fgg. Jele: VC (Vairable Cost)

Vllalkozs a vllalkozi tevkenysgek sszessge. A vllalkoz feltrja, illetve felkelti a termels irnti ignyeket; egysgbe szervezi, mkdteti s irnytja a termelsi tnyezket. Tevkenysgnek clja a profitszerzs, aminek rdekben vllalja a kockzatokat. Jele: E (Enterpreneur)

A termszeti erforrsok s a munka nem a termelsben keletkeznek, ezrt elsdleges, vagy eredeti termelsi tnyeznek is nevezzk ket. A tkejavak (termelsi eszkzk) nem eredeti, hanem szrmazkos termelsi tnyezk, hiszen maguk is korbbi termelsi folyamatok eredmnyei.

Vllalati szektor azon gazdasgi egysgek sszessge, amelyek a javak s szolgltatsok ellltst vgzik.

Vllalatok piaci alkalmazkodsa alapveten hrom eszkzzel valsulhat meg: az rak vltozsval, a termelsi (knlati) mennyisggel, valamint a termk tulajdonsgainak megvltozsval.

Vllalat nvekedsi tja azon tnyezkombincik sszessge, amelyek egy-egy termelsi szint legkisebb kltsggel val ellltst teszi lehetv.

Vegyes gazdasg olyan piacgazdasg, amelyben az llam aktv szereplknt jelenik meg s befolysolja a gazdasg mkdst. Azonban ebben a gazdasgi rendszerben is a piac a dominns integrcis forma; a gazdasg alapkrdseit elssorban a piaci logika szerint vlaszoljk meg.

Versenyz vllalat szmra a piaci r adottsg.

Versenyz vllalat szmra a hatrbevtel s az tlagbevtel egyarnt megegyezik a termk piaci rval.

Versenyz vllalat akkor maximalizlja profitjt, ha azt a mennyisget termeli, ahol a hatrbevtel (a piaci r) megegyezik a hatrkltsggel.

Kt vllalat megllapodsa a termels cskkenshez s az rak nvekedshez vezet, a kt vllalt sszes profitja nagyobb lesz.

 

 

 

 


2006.01.17. 14:12 Idzet

Kzgazdasgtan I. ( Mikrokonmia )                                           

       Fogalmak, meghatrozsok

 

 

Alacsonyabb rend (inferior) javaknak nevezzk azokat a javakat, amelyekbl a fogyaszt ltal keresett mennyisg cskken a jvedelem nvekedsvel, ha jvedelmk meghalad egy bizonyos szintet.

Alternatv kltsg: Brmely lehetsg kivlasztsnak alternatv kltsge azon lehetsg hasznossga, amelyrl lemondunk az adott megolds kivlasztsa rdekben.

Alternatv kltsg (opportunity cost) legtgabb rtelemben azokat a lehetsgeket jelenti, amelyeket a vllalat elveszt azzal, ha erforrsait egy meghatrozott clra hasznlta fel.

Alternatv kltsgek szkebb rtelemben mindazok a lehetsges kiadsok, amelyek egy termk ellltshoz szksges erforrsok megszerzsvel kapcsolatban felmerlhetnek.

Anyagi szolgltatsok mindig valamilyen jszgra irnyulnak. (szllts, raktrozs stb.)

 lland kltsgek nem vltoznak a termels vltozsval, mg akkor is felmerlnek, ha egyltaln nem termelnek. Jele: FC (Fixed Cost)

ltalnos egyenslyi elemzs az rakat s a termk-, valamint tnyezmennyisgeket szimultn hatrozza meg az sszes piacon, figyelembe vve azok klcsnhatsait is.

ltalnos egyenslyi elmlet azokat a feltteleket s sszefggseket trja fel, amely az sszes rszpiac egyttes egyenslyt biztostjk.

tlagbevtel az sszbevtel s az eladott mennyisg hnyadosa. Jele: AR (Average Revenue)

rdiszkrimincinak nevezik azt az rmegllaptsi mdszert, amikor az elad ugyanazt a termket eltr ron rtkesti az egyes vevknek, vagy vevi csoportoknak.

Azt a megoldst, amikor minden vevnek a sajt rezervcis rn rtkestik a termket, els fok rdiszkrimincinak nevezik.

Azt az rkpzsi technikt, amikor a monoplium a vsrolt mennyisg fggvnyben, lpcszetesen alaktja ki az rakat, msodfok rdiszkrimincinak nevezzk.

Ha az elad kpes a vevket kt, vagy tbb csoportra osztani keresleti fggvnyk alapjn, akkor ugyanazt a termket ms ron rtkestheti az egyes csoportoknak. Ezt az rkpzsi eljrst nevezik harmadfok rdiszkrimincinak.

r-fogyasztsi grbe (PCC – Price Consumption Curve) azon optimlis kombincik sszesge, amelyeket az egyik termk klnbz rai mellett vlaszt a fogyaszt, mikzben a msik termk ra s a fogyaszt jvedelme vltozatlan.

rupiacnak (jszgpiacnak) nevezzk a tkejavak s a fogyasztsi javak piact egyttesen.

rvltozs kereszthatsa megmutatja, hogyan vltozik egy adott termk kereslete egy msik termk rvltozsnak hatsa.

rvltozs helyettestsi hatsa azt a fogyasztsvltozst jelenti, amelyet adott termk rnak vltozsa idz el, vltozatlan reljvedelem mellett.

rvltozs jvedelmi hatsa azt a fogyasztsvltozst jelenti, amit az rvltozs miatti reljvedelem-vltozs vlt ki.

tlagtermk: egy termelsi tnyez tlagtermke a termelt mennyisg s a felhasznlt tnyez mennyisgnek hnyadosa. Jele: AP (Average Product)

tlagtermkfggvny a felhasznlt tnyez klnbz mennyisgeihez rendeli hozz az tlagtermk klnbz rtkeit.

tlagkltsg (ms nven darabkltsg) az egysgnyi termkre jut sszkltsget fejezi ki. Jele: AC (Average Cost)

tlagos vltoz kltsg a termkegysgre jut vltoz kltsg. Jele:AVC (Average Variable Cost)

tlagos fix kltsg a termkegysgre jut lland kltsg. Jele: AFC (Average Fixed Cost)

tlagos vltoz kltsg minimumban megegyezik a hatrkltsggel.

tlagkltsg az tlagos vltoz kltsg s az tlagos fix kltsg sszege.

tlagkltsg minimumban megegyezik a hatrkltsggel. A hatrkltsg fggvny az tlagkltsgfggvnyt is alulrl metszi.

Bels kamatlb a tkellomny tlagos hozadki rtja; az a kamatlb, amely mellett a tkellomny nett jelenrtke nulla.

A vllaltnak akkor rdemes egy tkeegysget megvsrolnia, ha annak nett jelenrtke nagyobb, mint nulla, illetve a bels kamatlb nagyobb, mint a piaci kamatlb.

 

 

Bertrand-i elvek alapjn mkd gazdasg egyenslyi pontja megegyezik a tkletesen versenyz iparg egyenslyi pontjval.

A legcseklyebb mrtk verseny is kedvezbb a fogyasztk szmra, mint a monoplium.

A vllaltok ltal gyrtott termkek, vagy szolgltatsok nem tkletes helyettesti egymsnak, de alaptulajdonsgaikban azonosak.

Cournot-fle egyenslyi pont: azt a pontot (kibocstskombincit), ahol a tnyleges s a reakcigrbk ltal vrt output megegyezik egymssal Cournot-fle egyenslyi pontnak nevezzk.

Csere Edgeworth-doboza egy ktszerepls gazdasg kttermkes jszgtert jelenti, ami a kt szerepl jszgternek egymsba fordtott koordinta-rendszerbl szrmaztathat.

Csere szerzds grbje az Edgeworth- dobozban azokat a termkkombincikat kti ssze, amelyekrl nem lehet gy elmozdulni, hogy az klcsns elnykkel jrna. Ezen pontok tartalmazzk a Pareto- hatkony kszletmegoszlsi lehetsgeket.

A csere szerzdsi grbjnek azt a szakaszt, amely az indul jszgmegoszls ltal behatrolt kzmbssgi grbk kz esik, a gazdasg magjnak nevezzk.

Duoplium esetben kt nagyvllalt elgti ki a piaci keresletet, amelyek homogn termket lltanak el.

Egyenslyi az az r, amelynl ppen egyenl az nknt knlt s keresett mennyisg. Az egyenslyi rat piactisztt rnak is nevezik, mert emellett minden elad s vev szndkai teljeslnek.

Egyni kereslet kifejezi, hogy egy fogyaszt – sajt preferenciarendszere, jvedelme s az adott piaci rak mellett – milyen mennyisget hajland vsrolni az adott termkbl.

Elsllyedt kltsgek (sunk cost) azok a kiadsok, amelyek mr megtrtntek s adott idpontban mr nem vltoztathatk meg.

Engel-grbe kifejezi, hogy a fogyaszt mekkora mennyisget kvn vsrolni az adott termkbl klnbz jvedelem s vltozatlan rak mellett.

Explicit kltsgek: Azokat a kltsgeket, amelyek adott idszakban kzvetlen pnzkifizetst ignyelnek, explicit (kifejezett) kltsgeknek nevezzk.

letminsg kltsgvetsi egyenese a szabadid s a brjavak azon kombincii, amelyet a fogyaszt adott munkabr mellett megkereshet.

Externlia (kls gazdasgi hats) esetn az egyik gazdasgi szerepl tevkenysge piaci ellenttelezs nlkl befolysolja egy msik gazdasgi szerepl helyzett.

Fedezeti pont: Azt a termels – kltsg – r kombincit, ahol a hatrkltsg megegyezik az tlagkltsggel s az rral, fedezeti pontnak nevezik.

Fogyaszt a munka knlatrl a munkabr s az letminsgre vonatkoz preferencii alapjn dnt. A munkabr ltal meghatrozott korltok kzl azt vlasztja, amelyek szmra a legmagasabb szksgletkielgtst biztostja.

Fogyaszt az a gazdasgi szerepl, akinek clja sajt szksgleteinek kielgtse. A fogyaszts gazdasgi egysge a hztarts.

Fogyaszt clja a fogyasztsbl szrmaz hasznossgrzet, vagyis a szksglet kielgts foknak maximalizlsa.

Fogyasztk tnyezknlatnak vgs clja, hogy a termelsi tnyezk eladsbl szrmaz jvedelembl kielgtsk szksgleteiket.

Fogyaszti tbblet azon pnzsszegek klnbsge, amelyet a fogyaszt maximlisan hajland lenne fizetni a termkrt,  valamint a tnylegesen fizetend sszeg klnbsge.

Foly kltsgek: egy adott idszakban a termels sorn felmerl kzvetlen rfordtsokat foly kltsgeknek nevezzk.

Ezeknek a kltsgeknek az adott idszak alatt meg is kell trlnik.

Gazdasg az ember krnyezete kztti klcsnhats intzmnyestett folyamata, amely szksglet kiegszt eszkzkkel val folyamatos elltst biztostja.

Gazdasgi erforrsok mindazok a termszeti felttelek, javak, szolgltatsok s tevkenysgek, amelyek egy jszg ellltshoz szksgesek. (inputok)

Gazdasgi jradk az a klnbsg, ami az adott termelsi tnyeznek tnylegesen kifizetett sszeg s az adott termelsi tnyez megszerzsrt minimlisan szksges sszeg kztt van.

Gazdasgi modellek leegyszerstik a valsgot, ttekinthetbb teszik a folyamatokat, s lehetv teszik a gondolatban folytatott ksrleteket, az esemnyek s sszefggsek elemzst s magyarzatt.

Gazdasgi kltsgek: a termels gazdasgi kltsgei mindazok az elsllyedt s alternatv kltsgek, amelyek a termels sorn felmerlnek.

Gazdasgi rendszerek hrom alaptpust klnbztetik meg: a tiszta piacgazdasgot, a kzpontostott tervgazdasgot s a vegyes gazdasgot.

Gazdasgi profit az sszes bevtel s a gazdasgi kltsgek klnbsge.

Az sszbevtel s a szmviteli kltsgek klnbsgt szmviteli profitnak nevezzk.

Gazdlkods azt jelenti, hogy az adott eredmny elrshez minimlis erforrs rfordtsra, illetve adott erforrsokkal maximlis eredmny elrsre treksznk.

Gossen II. trvnye kimondja, hogy a fogyaszt akkor klti el optimlisan jvedelmt, ha az utoljra kiadott pnzegysg minden termk esetben azonos sszhaszonnvekmnyt eredmnyez. Mskppen: a pnz hatrhaszna minden termk fogyasztsban azonos.

Griffen – javaknak nevezik azon inferior javakat, amelyeknl az rvltozs jvedelmi hatsa fellmlja a helyettestsi hatst.

Hasznosnak tekintnk kzgazdasgi rtelemben minden olyan jszgot, vagy jszgkombincit, amely kpes a trsadalom valamely tagjnak szksglett kielgteni.

Haszonmaximalizci fogyaszt azt a jszgkombincit vlasztja , amelyben adott jvedelem mellett a legmagasabb szksgletkielgtst ri el.  Ekkor a jvedelem- s rkorltokat kifejez kltsgvetsi egyenes rint egy kzmbssgi grbt. Az optimlis vlaszts esetn a helyettests hatrrtja ppen megegyezik az rak arnyval.

Haszonkulcs: Az r s a hatrkltsg kztti klnbsg (markup) szzalkos nagysgt haszonkulcsnak nevezzk. A haszonkulcs a kereslet rrugalmassgnak reciproka.

Hatrhaszon: Egy termk hatrhaszna kifejezi, mennyivel vltozik a szksglet kielgts foka (az sszhaszon), ha az adott termk fogyasztst egy egysggel nveljk. Jele: MU

Hatrkltsgfggvny a termels klnbz rtkeihez rendeli hozz az sszkltsgvltozs rtkeit. A hatrkltsgfggvny az sszkltsgfggvny (vagy vltozkltsg-fggvny) derivltfggvnye.

Hatrkltsgfggvny alulrl metszi az tlagos vltozkltsg-fggvnyt, s az tlagos vltozkltsg-fggvnynek ebben a metszspontban van a minimuma.

Hatrbevtel megmutatja, mennyivel vltozik az sszbevtel, ha egy egysggel nvekszik az eladott mennyisg. Jele:MR (Marginal Revenue)

Hatrtermk-bevtel megmutatja, mennyivel vltozik az sszbevtel, ha a termelsi tnyez mennyisgt egysgnyivel nveljk. Jele: MRP (Marginal Revenue Product)

Hatrtermk kifejezi, hogy az egyik termelsi tnyez egysgnyi vltozsa mennyivel vltoztatja meg a termelst, mikzben a msik tnyez vltozatlan. Jele:MP (Marginal Product)

Hatrtermkfggvny a termelsi tnyez klnbz rtkeihez rendeli hozz az ltala eredmnyezett termelsvltozst. A hatrrtkfggvny a termelsi fggvnynek a vltoz tnyez szerinti parcilis derivltfggvnye.

Hatrprofitfggvny a termels egyes rtkeihez rendeli hozz a profitvltozsokat, vagyis az sszprofitfggvny derivltfggvnye.

Hztartsi szektorba azokat a gazdasgi szereplket soroljuk, amelyek fogyasztsi egysgknt mkdnek (tnyez knlat).

Helyettests hatrrtja megmutatja, hogy a mennyisgben nvekv termk (x) egy egysgrt mennyit hajland felldozni a fogyaszt a msik termkbl (y) a szksglet kielgts mrtknek vltozatlansghoz. Jele: MRS

Holttehervesztesg: A piac tkletlen mkdse miatt az sszes tbbletben (a fogyaszti s termeli tbbletben) bekvetkez cskkenst holttehervesztesgnek nevezzk.

Hossz tvnak tekintjk azt az idtvot, amelyen bell brmelyik termelsi tnyez mennyisgt megvltoztatjuk, korltlanul mdosthatjuk a termelsi tnyezket.

Hossz tv tlagkltsgfggvny megmutatja, hogyan vltozik a termkegysgre jut kltsg, ha minden termelsi tnyez felhasznlst azonos mrtkben nvelve nveljk a termelst. Jele: LAC (Long-run Average Cost)

Hossz tv hatrkltsgfggvny megmutatja, hogyan vltozik a minimlis sszkltsg, ha ttrnk egyik isoquantrl a msikra, vagyis egysgnyivel nveljk a termelst a tnyezk egyttes nvelsvel. Jele: LMC (Long-run Marginal Cost)

Hossz tv tlagkltsggrbe a rvid tv tlagkltsggrbk burkolgrbje.

Idpreferencia a klnbz idpontok azonos mennyisg fogyasztsi lehetsgeinek rangsorolst jelenti a szksgletkielgts szempontjbl.

 

 

Implicit kltsgek: az adott idszakban felhasznlt erforrsok azon rfordtsait, amelyek az adott idszakban nem jrnak kzvetlen pnzmozgsokkal, implicit (rejtett) kltsgeknek nevezzk. Az implicit kltsgek egy rsze elszmolhat szmviteli kltsg, msik rsze nem-elszmolhat alternatv kltsg.

Isocost-egyenes azokat a lehetsges tke-munka kombincikat tartalmazza, amelyek adott sszkltsg s adott tnyezrak mellett megvsrolhatak.

Isoquant-grbk relevns tartomnya csak a technikailag hatkony pontokat tartalmazza. Ebben a tartomnyban az isoquant grbe negatv meredeksg.

Isoquant-grbe azon tnyezkombincik sszessge az inputtrben, amelyek azonos termelsi mennyisget eredmnyeznek.

Jszgnak (tbbes szmban: javaknak) nevezzk azokat a hasznos dolgokat, amelyek valamilyen szksgletet kielgtve nvelik jltnket. (a jszg kifejezsbe belertjk az anyagi javakat s a szolgltatsokat is)

Jszgkosr kt, vagy tbb termk, vagy szolgltats mennyisgnek tetszleges kombincija.

Jszgtrnek nevezzk kt, vagy tbb jszg sszes lehetsges kombincijt.

Jvedelem-fogyasztsi grbe a klnbz jvedelmekhez tartoz optimlis jszgkombincik halmaza. Jele: ICC

Kamat a klcsnadott pnz hasznlati dja, egy meghatrozott nagysg pnzsszeg.

Kamatlb a kamat s a klcsnadott sszeg arnya, szzalkban kifejezve.

Egy t v mlva vrhat x sszeg bevtel jelenrtke PV, ha PV-t ma a piaci kamatlb mellett befektetve t v mlva pontosan x sszeghez jutnnk, kamatos kamatot szmtva.

Kereslet az a jszgmennyisg, amelyet a vevk hajlandk s kpesek megvsrolni.

Kereslet jvedelemrugalmassga megmutatja, hogy a jvedelem 1 szzalkos vltozsa hny szzalkkal vltoztatja meg a keresett mennyisget.

Kereset rrugalmassga megmutatja, hny szzalkkal vltozik a keresett mennyisg, ha a termk ra 1 szzalkkal vltozik.

Kereslet keresztrrugalmassga megmutatja, hogy egy adott termk rnak egy szzalkos vltozsa – cetris paribus – hny szzalkkal vltoztatja meg egy msik jszg keresett mennyisgt.

Keresleti fggvny a kereslet nagysga (jszgmennyisg) s meghatroz tnyezinek sszessge kztti matematikai sszefggst mutatja. D =f(P,I,O) P= jszg ra, I= fogyasztk nominljvedelme, O= minden egyb meghatroz tnyez.

Kereseti grbe megmutatja, mekkora a jszgbl keresett mennyisg brmely lehetsges r esetn, az egyb tnyezk vltozatlansga mellett. Azt a mennyisget mutatja teht, amelyet a vsrlk hajlandk megvsrolni valamely idszakban.

Knlat az az rmennyisg, amit egy idszak alatt az eladk megvtelre felknlnak. S= f(P,O)    S= a knlt mennyisg, P= termk ra, O= az egyb tnyezk sszessge.

Knlati fggvny: a versenyz vllalat knlati fggvnye nem ms, mint a hatrkltsgfggvnynek az tlagos vltozkltsg-fggvny minimuma felett lv szakasz. Ha az r kisebb, mint az tlagos vltoz kltsg minimuma, akkor a vllalat nem termel.

Knlati grbe a piaci r s a termelk ltal eladni kvnt jszgmennyisg kztti kapcsolatot mutatja brmely lehetsges r esetn, teht azt, hogy klnbz raknl az eladk milyen mennyisget rtkestennek, egyb tnyezk vltozatlansga mellett.

Komparatv elnye van gazdasgi egysgnek  valamely termk ellltsban egy msik gazdasgi egysggel  szemben, ha az adott termket kisebb alternatv kltsggel kpes megtermelni, mint a msik gazdasgi egysg.

Kompetitv inputpiac esetn a vllalt tnyez-hatrkltsge megegyezik az adott tnyez piaci rval.

Kltsg mindazon rfordts pnzben kifejezve, ami a termels sorn felmerl.

jelentettek s/vagy a knyvelsben elszmolhatak.

Kltsgvetsi halmaz azon jszgkombincik sszessge, amelyeket a fogyaszt az adott idszak jvedelmbl az rvnyes rak mellett meg tud vsrolni.

Kltsgvetsi korlt azon jszgkombincik sszessge, amelyeket a fogyaszt jvedelmnek teljes elktsvel tud megvsrolni adott rak mellett.

Kltsgfggvnyek fejezik ki, hogyan vltoznak a kltsgek a termels vltozsval. C =  f(Q)

A termels egysgnyi vltozsa ltal elidzett sszkltsgvltozst hatrkltsgnek nevezzk. Jele: MC (Marginal Cost)

Kzgazdasgtan annak a mdjt s trvnyszersgeit igyekszik feltrni, ahogyan az egynek s kzssgek felhasznljk a szksen rendelkezskre ll erforrsokat, s elosztjk a felhasznls sorn keletkez rtkeket. (a kzgazdasgtan a gazdlkods trvnyszersgeit keresi)

A kzgazdasgtan hrom terletre oszlik: a mikrogazdasgtanra, a makrogazdasgtanra s a nemzetkzi gazdasgtanra.

Kzmbssgi grbe a fogyaszti kosarak minden olyan kombincija, amely azonos szksgletkielgtsi szintet biztost a fogyaszt szmra.

Kzmbssgi trkp az adott jszgtrben elhelyezked kzmbssgi grbk sszessge.

Kzpontostott tervgazdasgban a termelsi eszkzk dnt tbbsge egy kzponti szervezet, rendszerint az llam tulajdonban van. Ez a kzponti szervezet hozza meg a legfontosabb gazdlkodsi dntseket s ktelez utastsokkal irnytja a vgrehajt gazdasgi egysgeket. gy a maga szempontjai szerint hangolja ssze a termelst a szksgletekkel, s igyekszik httrbe szortani a ms elven mkd integrcis formkat.

Lekttt tke: a termels megindtshoz szksges egyszeri, nagy sszeg s fokozatosan megtrl rfordtsokat lekttt (befektetett) tknek nevezzk.

Leontief-tipus termelsi fggvny: Ha a termelsi tnyezk arnya nem vltoztathat, akkor a termels mennyisgt a termelsi tnyezk kzl az hatrozza meg, amelyik a szk keresztmetszetet kpviseli. Az ilyen termelsi fggvnyt – els elemzje utn - Leontief-tipus termelsi fggvnynek nevezik.

Magasabb rend (szuperior) javak azok, amelyekbl a keresett mennyisg erteljesen nvekszik a jvedelem nvekedsvel, rszarnyuk a fogyasztson bell ekkor nvekszik.

Maximlis profitot biztost kibocsts mindig a hatrkltsgfggvny nvekv szakaszn jn ltre.

Maximlis profit akkora tnyez felhasznlsnl biztostott, amelynl a hatrtermk-bevtel megegyezik a tnyez-hatrkltsggel.

Megtermelt termkmennyisg csak a felhasznlt termelsi tnyezk, az alkalmazott tke s munka mennyisgtl fgg. Q = F (K;L)

Merev tke-munka arny termelsi eljrsok esetben a folyamatos helyettests helyett csak korltozottan vltoztathatjuk a tke s munka arnyt, ha a klnbz termelsi eljrsokat kombinljuk egymssal. A trtvonal isoquant ezeket a lehetsges kombincikat tartalmazza.

Minimlis kltsget biztost tnyezkombinci esetben a tnyezk hatrtermkeinek arnya megegyezik raik arnyval.

Monoplium minden tekintetben ellentte a tkletes versenynek: egyetlen elad knlja az adott termket, ebbl kvetkezen rmeghatroz szere van, s a piaci hatalmval kpes megakadlyozni, hogy versenytrs jelenjen meg a piacon.

A monoplium csak olyan keresleti viszonyok kztt mkdhet, ahol a kereslet rrugalmas.

Monoplium maximlis profitot biztost knlata az a termkmennyisg, amelyiknl a hatrkltsg s a hatrbevtel megegyezik egymssal. Az ehhez a mennyisghez tartoz r nagyobb, mint a hatrbevtel. A monoplium maximlis knlata akkora mennyisg lehet, ahol a hatrbevtel nullv vlik.

Monopliumnak nincsen a hagyomnyos rtelemben vett knlati fggvnye.

Monopolista pozci nmagban nem garantlja gazdasgi profit ltt, de ha kialakul, akkor a vllalt hossz tvon is kpes megtartani azt.

Monopolervel rendelkezik az a vllalat, amelyik elg nagy piaci rszesedssel br ahhoz, hoy termknek rt meghatrozza.

Monopolisztikus verseny esetn a vllaltok szma nagy, rszesedsk a piaci rtkestsbl csekly, de kpesek termkket megklnbztetni a tbbiektl, vagyis a knlat termkdifferencilt.

Munka keresleti fggvnye a vllalt hatrtermk-bevteli fggvnynek inverze, amely megmutatja, hogy klnbz tnyezrak, valamint adott outputpiaci felttelek mellett, a vllalat mekkora munkamennyisget hajland vsrolni a profitmaximumot biztost kibocsts rdekben.

Munka, mint termelsi tnyez, az ember mindazon szellemi s fizikai kpessgeinek az sszessge, amelyeket a javak ellltsa sorn felhasznlhat. Jele: L (Labour)

Munkabr a fogyaszt szempontjbl a szabadid alternatv kltsge, vagyis ra.

Munkavgzs egyetlen haszna az, hogy az rte kapott brbl fogyasztsi cikkeket lehet vsrolni.

Munkavllals ldozata a munka idejvel azonos idtartam szabadid hasznossga.

Negatv externlirl akkor beszlnk, ha egy termk ellltsnak trsadalmi hatrkltsge nagyobb, mint az egyni; a trsadalmi tbbletkltsget az r nem tartalmazza. Ezzel egytt a trsadalom egyes csoportjainak hasznossgrzete cskken, a trsadalmi hatrhaszon kisebb, mint a kibocstott termk fogyasztinak egyni hatrhaszna

Nem anyagi szolgltatsok: kzvetlenl az emberre irnyulnak. (orvosi ellts, sznsz stb.)

Nett jelenrtk a vrhat nett hozam diszkontlt sszegnek (a jelenrtknek) s a befektetett sszegnek a klnbsge. A nett jelenrtket NPV betkkel jelljk. (Net Present Value)

Nominljvedelem: a pnzformban megjelen jvedelem.

Nominlbr: a munkavllalk keresete.

Norml jszgnak nevezzk azt a jszgot, amelynek keresett mennyisge a fogyaszt jvedelmnek nvekedsvel n.

Norml javak estben az rvltozs kt hatsa azonos irnyba hat a termk keresletre. Inferior javak esetben az rvltozs helyettestsi s a jvedelmi hatsa ellenttes irnyban hat az adott jszg keresletre.

Norml profit a vllalkozs tulajdonban lv erforrsok alternatv kltsge, a kvetkez legjobb felhasznlsi lehetsg jvedelme.

Oligopliumnak nevezzk azt a piaci formt, amikor egy adott termk kereslett nhny nagyvllalt elgti ki.

Optimlis termels: A versenyz vllalat optimlis termelse mindig annl a hatrkltsgnl van, amelyik megegyezik az rral – feltve, hogy az r magasabb, mint az tlagos vltozkltsg minimuma. Ez a termels vagy a vesztesget minimalizlja, vagy a profitot maximalizlja.

Optimlis tnyezfelhasznls: adott termelsi mennyisg gazdasgilag optimlis tnyezfelhaszlsa a legkisebb kltsggel jr kombinci.

Optimlis megolds: Egy adott isocost, vagyis adott sszkltsg meghatrozta lehetsgek kzl a maximlis termelst biztost tnyezkombinci jelenti az optimlis megoldst.

Opportunity cost (gazdasgi kltsg, alternatv kltsg)  egy lehetsg kivlasztsnak kltsge, ami megmutatja, hogy pontosan mirl kellett lemondanunk azzal, hogy ppen az adott lehetsg mellett dntttnk.

sszbevtel az eladott mennyisg s a piaci r szorzata. Jele: TR (Total Revenue)

Parcilis termelsi fggvny azt mutatja meg, hogyan alakul a termels, ha az egyik tnyez felhasznlst vltoztatjuk, mikzben a msik tnyez mennyisge vltozatlan.

Pareto-hatkony a jszgmegoszts, ha nem lehet gy javtani brmely szerepl helyzetn, hogy az ne rontan valaki ms helyzett.

Piac a tnyleges s potencilis eladk s vevk tallkozsnak szntere, illetve e szereplk kapcsolatainak rendszere, a keresletet s a knlatot sszehoz intzmny.

Piaci kereslet egy adott termk irnti sszestett kereslet, az egyni keresletek sszessge.

Piaci keresleti fggvny alakja s folytonossga az egyni keresleti fggvnytl fgg.

Piaci kereslet az adott termkbl az sszes fogyaszt ltal vsrolni kvnt mennyisget jelenti.

Piaci egyensly tkletes verseny esetn biztos


2006.01.17. 14:11 Idzet

I. Mit tud a Kereslet rrugalmassgrl?

Megmutatja, hny szzalkkal vltozik egy r kereslete, ha ra egy szzalkkal megvltozik. A kereslet annl rugalmasabb, minl tbb s kzelebbi helyettestje van az adott jszgnak, s a fogyasztk jvedelmk minl nagyobb hnyadt kltik az adott jszgra, s minl hosszabb az idszak.

II. Milyen paradox rhatsokat ismer?

1. Griffen: alsbbrend jszgnl jelentkezik, ahol az rvltozs jvedelmi hatsa nagyobb, mint a helyettestsi hats.

2. Presztzs: klnbz sttusz szimblum esetben. Annl vonzbb minl nagyobb az r.

3. Minsgi: a fogyasztk nem ismerik az r, minsgt s az rbl kvetkeztetnek r.

4. Spekulcis: remelkeds esetn a fogyasztok tovbbi, remelkedsre szmtanak, ezrt elre hozzk vsrlsaikat.

V. Hogyan csoportosthatak a vllalatok termelsi kltsgi s milyen sszefggs van kzttk?

A kltsgek csoportostsa:

a.       Tnyezk lektsnek idtartama szerint:

1.      Foly kltsgek: a termels sorn folyamatosan felmerlnek, az rtkests sorn gyorsan megtrlnek

2.      A tarts tkebefektets kltsgei: a termels beindulsakor egyszerre, nagy volumenben jelentkeznek, hosszabb peridus alatt fokozatosan trlnek meg.

b.      A knyvels alapjul szolgl bizonylatok szempontjbl:

1.       Explicit kltsgek: adott idszakban a szmlkon szerepl kltsgek

2.       Implicit kltsgek: szmlkon tutalsokon nem jelennek meg

c.       A kltsgrtelmezs elmleti alapja szerint:

1.       Szmviteli kltsgek: szmvitelileg nyilvntarthat foly kltsgek pl. explicit, implicit egy rsze, a norml profit nem.

2.       A termels gazdasgi kltsgei: a szmviteli kltsgek s a norml profit. M. szemllete szerint a norml profit a vllalkozk – mint termelsi tnyezk – jvedelme, vllalkozsra motivlsuk ra. Ugyan az mint a munkabr, kamat vagy jradk.

d.      A termels vltozsra val reakci szempontjbl:

1.      lland kltsgek (FC fixed cost): nem reaglnak a termelsi volumen vltozsra. Csak rvid tvon rtelmezhetk. Hossz tvon minden kltsg vltoznak minsl.

 

VI. Mit rtnk tkletesen versenyz vllatok alatt? Hol van a profit maximalizl kibocsts? Mit jelent a knlat?

A tkletesen versenyz vllalat relfogad. A termkek ra nem fgg sajt knlattl. A vllalat adott piaci ron annyit ad el, amennyit csak akar.

A profit maximalizl kibocstst gy hatrozzuk meg, mint a bevtelnek a kltsgek levonsa utni maradvnyt. gy a vllalat elrt sszes profit a teljes bevtel s a teljes kltsg klnbsge.

Eladsra felajnlott termkek mennyisge.

VIII. lland mennyisg termelsi tnyezk: abszolt s klnbzeti jradka?

Abszolt jradk: az a jradk, amelyet mindegyik, teht a legrosszabb fld hasznlatrt is megfizetnek – a klnbzetivel szembelltva. Az abszolt jradkot a mg megmvelt legrosszabb fld alternatv felhasznlsi lehetsgnek rtke szabja meg. Ha egy tnyeznek nincsen alternatv felhasznlsi lehetsge, akkor ltalban nincsen abszolt jradk sem.

Klnbzeti jradk a jobb s a rosszabb termelsi tnyezk brleti djnak klnbsge.

IX. Milyen fbb piaci formkat ismer? Jellemezze ket!

Versenypiac: nagyon sok elad van a piacon. Ezen bell megklnbztetnk tkletes versenyt, amelyben homogn termket termelnek s monopolisztikus versenyt, amelyben differencilt termkeket lltanak el.

Oligoplium: csak nhny termel van a piacon. Az oligoplium is lehet homogn, vagy differencilt. A negatv meredeksg grbk a csekly vllalatszmbl, a viszonylagosan nagyvllalat mretbl addik.

Monoplium: csak egyetlen termel van a piacon. Keresleti grbje maga az sszpiaci keresleti grbe, amely negatv.

X. Melyek a tkletes verseny (monoplium) ltrejttnek okai?

-Egyetlen elad van.
-Olyan homogn termk ellltja, aminek nincs helyettestje.
-Belps lehetetlen vagy nehz.
-Nincsenek versenytrsai. (dntseiben csak sajt dntseitl fgg)

XI. Mit rtnk monoplium alatt? Hol van a profit maximalizl kibocstsa? Milyen jvedelem elosztsi s jlti hatsai vannak?

Egy olyan termknek egyetlen eladja, amelynek nincsenek kzeli helyettesti, gy ms termkek rnak vltozsa nem hat a monopoltermk keresletre. A monoplium fakadhat szabadalombl, jogi szablyozsbl, hatkony zemmret nagysgbl.

A profitmaximalizls szksges flttele teht a monoplium esetben is a hatrkltsg s hatrbevtel kiegyenltdse. Ha a profit maximlis, akkor MC=MR.

1. Kisebb mennyisget magas ron ad el.

2. Gazdasgi profitra gy tesz szert, hogy a fogyaszti tbblet egy rszt elsajttja. A monoplium termeli s fogyaszti holtteher vesztesget is eredmnyez.
Holt teher vesztesg: elvsz a trsadalom szmra de senkinek nem jelent vesztesget.

 

XIV. Milyen befektetsi formkat ismer?

1. Fizikai javak: tkejavak, ingatlanok, mkincsek, nemesfmek stb.

2. Pnzgyi javak: -ktvny (hitel viszony), -rszvny (tulajdon viszony).

3. Emberi tke: trsadalom.

XV. Mi a jelen s jv rtk szmts lnyege?

Jvrtk: a befektets jvbeni rtke a befektetett rtknek s a banki kamatnak az sszege.

Jelenrtk: a jvben vrhat bevtel jelenbeli rtkt mekkora sszeg eredmnyezne ugyanakkora bevtelt, ha adott kamatlb mellett azt a bankba helyeznnk.

XVI. Abszolt s komparatv elnyk!

Abszolt elny: Ha az abszolt elnyk alapjn szakosodnak, kevesebb termelsi tnyez felhasznlsval kpesek ugyanazt a mennyisg termket ltrehozni, a fennmarad tnyezt jabb cikkek termelsre fordthatjk, ezltal az elllthat termktmeg bvl, a termelsi lehetsgek hatra feljebb toldik.

 

Komparatv (viszonylagos) elny: Ha komparatv elnyk alapjn szakosodnak, akkor az ersebb partner azon termkek gyrtsra szakosodik, amelyikben az abszolt – s egyben itt tallhat komparatv - elnye nagyobb.  A gazdasgilag gyengbb pedig arra, ahol relatve kisebb a lemaradsa teht viszonylagos, komparatv elnye van.

 

XVII. Milyen kereskedelem politikai eszkzket ismer?

-vdvmok
-mennyisgi kontingensek, kvtk alkalmazsa
-olyan adminisztratv intzkedsek, amelyek kzvetve ugyan, de vgeredmnyben a behozatal akadlyozzk (pldul nehezen teljesthet szabvny- s egszsggyi elrsok stb.)

XVIII. A fogyaszti racionalits jellemzse!

 Racionlis fogyaszt:            J a fogyaszts sorn vrhat hasznossgt maximalizlja,

                                               J dntseiben kvetkezetes.

A racionlis fogyaszts els kritriuma, hogy a fogyaszt sajt maga szmra a lehet legnagyobb jltet kvnja biztostani. A dntsek kvetkezetessge bizonyos szablyoknak megfelel dntseket jelent.

Pl.: ha a fogyaszt szerint 1 kg krte jobb, mint 1 kg alma s 1 kg srgabarack jobb, mint 1 kg krte, akkor a racionlis vlaszts szablyai szerint 1 kg srgabaracknak jobbnak kell lennie 1 kg almnl.

XIX. Hogyan csoportosthatak a javak?

1. Szabad javak: Ha a javak korltlan mennyisgben llnnak rendelkezsre. pl: leveg.

2. Gazdasgi javak: Ha a javak csak korltozott mennyisgben llnak rendelkezsre. Ennek kt fajtja van az els a magn javak, amelyek egynileg vehetk ignybe s a kzjavak melyek mindenki szmra rendelkezsre llnak.

XX. Milyen kls gazdasgi hatsokat (externikat) ismer?

Pozitv externlia: esetben egy tevkenysg egyeseknek olyan elnyket (kltsgcskkenst vagy hasznossg nvekedst) eredmnyez, amelyekrt azok nem fizetnek.

Negatv externlia: esetn egy tevkenysg egyeseknek olyan krokat (kltsgnvekedst vagy hasznossg cskkenst) okoz, amelyet neki a piacon keresztl nem trtenek meg.

Kls (extern) hatrkltsg (MEC): Ez az externlia ltal rintett termelknek a tbbletkltsge, vagy kltsgmegtakartsa. Azt a kltsghatst mri, amelyet a forrstevkenysg egysgnyi vltozsa az egyb termelkre gyakorol, amelyek ms termkeket termelnek.


2006.01.17. 14:09 Idzet

 

19.  ttel

 

KERESKEDELEM-POLITIKA; VMOK; PROTEKCIONIZMUS

 

Kereskedelem-politika:  valamilyen gazdasg-politikai intzkeds, mely az

                                          orszg klkereskedelmt befolysolja.

Lehet:

-          szabadkereskedelmi politika: az llam nem avatkozik be a kereskedelembe;

-          protekcionista kereskedelem-politika: az llam valamilyen gazdasgot befolysol tnyezt alkalmaz vmok, vagy import kvta (az llam megszabja a bevihet maximum termkmennyisget – ez jelents az EU-ban, ott tallhat mezgazdasgi kvta).

 

Integrldsi formk, fokozatok az egyes gazdasgi egyttmkdsben:

 

1.            Teljesen zrt gazdasg (autarchia): nellts, nincs klkereskedelmi tevkenysg (pld. szak-Korea).

2.            Preferencilis vezet: az egymssal keresked llamok kedvezmnyt nyjtanak egymsnak (pld. Egyeslt Kirlysg s gyarmatai).

3.            Vmkzssg: vmok az integrcin bell nincsenek, de az orszgok kifel eltr vmpolitikt alkalmaznak (pld. EFTA 1961-ben: EFTA-tagok: akik a Kzs Piacba nem lptek be pld. Skandinvia s Ausztria; CEFTA 1990-ben pld. Kzp-eurpai Kereskedelmi Trsuls).

4.            Vmuni: nincsenek nll vmok az integrcin bell s kifel is egysgesen lpnek fel (pld. Benelux llamok 1957.)

5.            Gazdasgi Kzssg: vmuni s szabad tkeforgalom, szabad tkemozgs (pld. Kzs Piac).

6.            Gazdasgi Uni: nincsenek hatrok gazdasgi szempontbl, egysges gazdasgpolitikai elvek lteznek (pld. Eurpai Uni, Eurpai Kzssg)

7.            Valuta Uni: egysges valuta, egysges kzponti bank (ez a monetris uni, EU-EK tagjai: 25 tagbl 13 a monetris uni tagja, a rgi EU-bl nincs kzte az Egyeslt Kirlysg s Svdorszg – itt nem vezettk be az egysges pnzt, az euro-t).

8.            Politikai Uni: kzs a gazdasgpolitika, kzs a valuta, kzs a klpolitika, kzs a honvdelmi politika az integrciban.

VMOK

 

Vmok:   egyfajta kzvetett ad, kzvetett adknt mkdik a hatrt tlp

                rukra vonatkozik.

 

Vmok lehetnek:

-          Mennyisgi vm: az ruegysg utn befizetend fix sszeg.

Elnye: knnyen adminisztrlhat.

Htrnya: nem kveti automatikusan az inflcit s nem alkalmaz-

                 kodik az adott termk klnbz variciinak eltr

                 rhoz.

-          rtk-vm: az ru rnak bizonyos szzalka.

Htrnya: nehezebben adminisztrlhat (mivel nehz az ru – mindkt fl: vmfizet s vmhivatal – szmra egyarnt kielgt rt megllaptani).

Ha vmot vetnek ki, a termk ra a hazai fogyaszt szmra megnvekedik, ebbl kvetkezik, hogy a termels s a hazai fogyaszts cskken.

 

PROTEKCIONIZMUS

 

Protekcionizmus: vdvmrendszer, a hazai ipar tmogatsa vdvmokkal.

 

Bevezetsnek indokai:

-          Hazai termelk vdelme szubvencikkal (tmogatssal).

-          Egyes – gazdasgon kvli – clok elrse (pld. mezgazdasgi tevkenysg fenntartsa).

-          Cserearnyok javtsa (export-import viszonynak befolysolsa).

-          „Kiskor” ipargak vdelme (pld. informatikai iparg).

-          Munkanlklisg cskkentse.

-          Klgazdasgi egyensly javtsa.

 

 

 

 

 

 

 

20.  ttel

KLAS GAZDASGI HATSOK;

JLTI VESZTESG CSKKENTSE

 

Kls gazdasgi hatsok:  externlik (externlia: egy gazdasgi szerepl

                                             tevkenysge piaci ellenttelezs nlkl befoly-

                                            solja egy msik szerepl helyzett).

                                            Vannak olyan hatsok, melyek nem a gazdasgi

                                            egyttmkds kvetkezmnyei, nem un.  „szer-

                                            zdsek” kvetkezmnyei.

 

A gazdasg mkdse szerzdsek halmaza, de az externlik szerzdsen kvli hatsok. Azokra is hatst gyakorol, akik nem rszesei a szerzdsnek.

A hats befolysolja a szereplk jltt, a fogyasztk hasznossgt, a termelk profit maximumt. Ezek a hatsok NEM SZNDKOLT hatsok.

 

Externlik megklnbztetse 2 mdon lehetsges:

1.      Tevkenysg szerinti megklnbztets:

-          termeli: a kls hatsok a termelt rintik;

-          fogyaszti: a fogyasztk hasznossgt befolysolja.

2.      Kls gazdasgi hats szerinti megklnbztets:

-          pozitv: a kls gazdasgi hats kedvezen befolysolja a krnyezetet. A gazdasgi szereplk olyan elnyhz jutnak, melyrt nem fizetnek. (Egy tevkenysg olyan elnyket biztost, amelyekrt az elnyt lvezk nem fizetnek.)

-          negatv: a gazdasgi szereplket a gazdasgi hats negatvan befolysolja, olyan krosodst szenvednek, amelyet a piacon keresztl nem trtenek meg. (Egy tevkenysg olyan krokat okoz, amelyeket nem trtenek meg a krokat elszenvedknek.)

 

A kt szempont sszehozhat:

            termeli externlia:

-          pozitv termeli externlinl a termels kltsge cskken;

-          negatv termeli externlinl a termelsi kltsg nvekszik;

fogyaszti externlia:

-          az rintett fogyaszt hasznossga nvekszik;

-          az rintett fogyaszt hasznossga cskken.

Plda externlira:

 

pozitv externlia: pld. a krnyezetszennyezs

negatv externlia: pld. kutat-fejleszt tevkenysg, vagy mhsz-mhek tevkenysge a szomszd gymlcssben.

 

Az externlik hol zavarjk egymst, hol rszestik a gazdasg szereplit.

 

A kls gazdasgi hatsokat belsv kell tenni:

-    negatv externlinl a kltsget

-    pozitv externlinl a hasznot

a szereplk szmra elrhetv kell tenni.

 

 

Kls gazdasgi hatsok belsv ttele

(interNALizls)

 

Internalizls: belsv ttel.

 

Belsv ttel trtnhet:

-    nkntes megllapods, vagy kompromisszum (COASE). Pldul a krnyezetszennyez zem melletti lakosokat krtalantani kell. Mivel a kls externlia ltalban sok szerepls, ezrt belsv kell tenni.

-    Jogi eszkzkkel val ktelezs az externlik ellenttelezsre (PIGOU-AD). Egyfajta ad kivetse, hatsgi eszkzkkel, elrssal val korltozs.

-    Externlik mrhetv ttele.

-    Krnyezettudatos szemllet kialaktsa.

-    „Szennyezsi jogok piaca” elmlet (BUBORK-ELV)

 


                                                      llamok megllapodnak abban, hogy

                                                      mindenkinek van egy kis „kockja”: egy

                                                      orszg mennyi szennyezst bocsthat ki.   

                                                      Ha tbbre van szksge, a szennyezsi

                                                      jogot ms orszgtl megvsrolja, de a

                                                     „buborkot” sztfeszteni NEM lehet!


2006.01.17. 14:08 Idzet

 

 

17.  ttel

 

MEGTAKARTSOK; BEFEKTETSEK; DNTSI SZABLY

 

Megtakarts: a jelenbeni fogyasztsrl val lemonds. Az egyik leg-fontosabb magatarts, ez az alapja a tkellomny bvtsnek. A fogyaszti oldal folyamatos dnts el kerl: a jelenben kvn-e fogyasztani, vagy elhalasztja azt a jvbe.

 

Fogyaszti magatarts lehet:

a)      Jvedelem cskkensre szmt: ez a csoport nveli megtakartst s elhalasztja a fogyasztst.

b)      Jvedelem emelkedsre szmt: ez a csoport elre hozza a fogyasztst (pld. hitelt vesz fel) s csak ksbb fog takarkoskodni. A hitel felvtel miatt jelentsge van a kamatlbnak, mely meghatrozza a jelenbeni fogyaszts rt.

 

Kamatlb:

-          nominl kamatlb: relkamatlb + inflci

-          relkamatlb:  nem tartalmazza az inflcit, az inflcitl megtiszttott kamatlb.Jele: i . A mikrokonmia a relkamatlbat vizsglja.

 

Hogyan hat a kamatlb a megtakartsokra?

 

-          Helyettestsi hats: ha n a kamatlb (i), akkor a jelenbeni fogyaszts megdrgul. Ez a jelenbeni fogyasztst cskkenti, azonban nveli a megtakartst.

-          Jvedelmi hats: ha n a kamatlb (i), akkor ez megemeli a hztartsok jvedelmt (bettek utni magasabb kamattal tbb, nem munkajvedelemhez jut). A hztarts minden ms jszgbl tbbet fogyaszt, nveli a jelenbeni fogyasztst s cskkenti a megtakartst.

 

A relkamatlb vltozs a megtakartst olyan irnyban befolysolja, mely hats ersebb. A hats erssgtl fgg a megtakarts nagysga.

 

 

 

VAGYONTRGYAK

 

Megtakartunk, de mibe fektessk? A hztartsnak dntenie kell!

 

Vagyontrgyak: tarts javak, melyek hossz ideig nyjtanak szolgltatst.

Lehetnek:

1.      fizikai:

-    ingatlan

-    mkincs

-    nemesfm

2.      pnzgyi (pnzgyi kvetels):

a)      pnz: vagyontartsi formja ketts

-    j vagyontartsi forma: mentes az rfolyam kockzattl; ez a leglikvidebb forma, brmikor s a legknnyebben tvlthat szinte brmire

-    nem j vagyontartsi forma: nincs kamat s rzkeny az inflcis hatsokra

b)      rtkpaprok, mely ktfle is lehet

-    ktvny: itt futamid van s annak lejratakor visszafizetik;

-    rszvny: tulajdonosi jogokat testest meg, hozama a rszeseds s az rfolyam nyeresg.

3.      emberi tke:

-    tuds

-    munkakpessg

-    egyb kpessg

 

Problma a jvbeni hozamok problmja, hiszen a jelenben jutunk hozz, de bizonytalan a jvbeni hozama. Kt idsk van, ezt kell valahogy sszehasonltani, egyenslyt teremteni.

A kt idpontbeli rtket t kell szmtani:

a)      jelenbl jvbe: kamatszmts (kamatos kamat)

b)      jvbl jelenbe: diszkontls

 

DNTSI SZABLY

 

Nett jelenrtken alapul, ami a hozamok tkstett rtkbl kivonva a vagyontrgyak ra.

18.  ttel

NEMZETKZI KERESKEDELEM; KOMPARATV ELNYK

 

Mind a magnszereplk, mind az llam klgazdasgi tevkenysge befolysolja a nemzetkzi kereskedelmet. Lnyeges a munkamegoszts szerepe, az egyes llamok hogyan szakosodnak egyes termkek ellltsa sorn.

 

Szakosods megvalsulhat:

-          Abszolt elnyk elmlete szerint (Smith elmlete): egy tevkenysget annak rdemes vgeznie, aki abban a legtermkenyebb. A termelkenysg azt jelenti, hogyan alakulnak a rfordtsok. Az a termelkenyebb, akinl kevesebb a rfordts.

Okai lehetnek:

a)      termszeti adottsg

b)      hagyomny

c)      elzetes szakosods

d)     munkaer kpzettsge, fejlettsge.

 

-          Komparatv elnyk elmlete (David Riccardo elmlete): az eltr fejlettsg llamok is kereskedhetnek egymssal; rdemes az eltr elnyket kihasznlni.

Eltr elnyknl alternatv kltsg (az adott termk termelsnek egysgnyi nvekedse rdekben a msik termkbl felldozott mennyisg).

Komparatv elnyk lnyege a kisebb alternatv kltsg.

 

1.      plda

 

Riccardo kt orszg (Anglia s Portuglia) termelst vizsglta – az egysgnyi bor ellltsnak s egysgnyi poszt ellltsnak alternatv kltsgeit.

Portuglia mindkt termket olcsbban tudja ellltani, teht abszolt elnyben van

Bortermelsnl mg nagyobb az elnye. Teht termeljen bort, Anglinak adja el, a bevtelbl pedig vsroljon posztt Anglitl.

 

 

2.      plda

 

Fogorvos s kertsz. Fogorvos 1 ra alatt 40, a kertsz 1 ra alatt 20 palntt ltet el.

A fogorvos rabre 8.000,- Ft, a kertsz rabre 1.000,- Ft. KOMPARATV ELNYk szerint a fogorvos maradjon fogorvos (hiszen 1 ra alatt 8.000,- forintot keres), a palntzst hagyja a kertszre. A kertsz a 40 palntt 2 ra alatt lteti el (2x1.000,-Ft). Ha a fogorvos a palntzsrt a kertsznek kifizeti a 2.000,- forintot, mg mindig marad 6.000,- Ft-ja.

A fogorvos kihasznlta komparatv elnyt; mindkt fl jvedelemhez jut, nvekszik a hasznossg s egyik szerepl sincs kizrva a piacrl.

 

Komparatv elnyk forrsai:

a)      a termelsi elnyk nagysgnak elrse;

b)      az orszgok termelsi tnyezkkel val elltottsgnak elrse

-          tkegazdag: tkeignyes termels alternatv kltsge alacsony, komparatv elnyk jelen vannak, cl az ilyen termket ellltani s exportlni

-          munkagazdag: munkaignyes termkek alternatv kltsge alacsony, itt is jelen vannak a komparatv elnyk; ezt a termket kell exportlni.

 

 

 


2006.01.17. 14:07 Idzet

 

 

15.  ttel

 

A MONOPLIUM KIALAKULSA; HATRBEVTELE;

PROFIT MAXIMALIZLSA.

 Piaci formk:

-          tkletesen versenyz;

-          oligobol (kevs versenyz, de 2-nl tbb);

-          monopol (csak az egyik oldalon van 1 szerepl, ha ez a szerepl a termeli oldalon van, akkor monoplium, ha a fogyaszti oldalon, akkor monopsznium).

 

MONOPLIUM KIALAKULSA

 

A piacra val belpsnek valamilyen korltjai vannak. Ezek a termszetes monopliumok lehetnek:

 

1.      Jogi korlt: azaz jogi eszkzkkel generlt monoplium. Ekkor az llam csak egy szereplnek ad engedlyt valamilyen tevkenysg vgzsre (pld. posta, tmegkzlekeds). Ezek a tevkenysgek hatsgi engedlyhez ktttek.

2.      Szabadalmi korlt: csak 1 vllalkoz kezben van az adott szabadalom (pld. korbban a POLAROID cg).

3.      Kevesek kezben koncentrldnak az input tnyezk, pld. olyan termkek ellltsnl, ahol egy kzben van az input (pld. az urnium esetben a Paksi Atomerm).

4.      Az adott konkrt termk szk piacot ignyel (pld. kis teleplsen nem rdemes 2 pksget, vagy 2 ugyanazon profil boltot fenntartani).

5.      Egy olyan vllalkozs van, amely a legkisebb kltsggel el tudja ltni a szolgltatst, vagy ellltani a termket.

 

MONOPLIUM HATRBEVTELE, KERESLETI RA

 

A termk homogn, 1 szerepls. Ebbl kvetkezik, hogy a monoplium testesti meg az gazatot. Ebbl addik, hogy a monoplium rkpz, hatrozza meg az rat, de ezt nem teheti meg korltlanul, mert alkalmazkodnia kell a kereslethez.

 

Ha a monoplium tbbet akar eladni, rat kell cskkentenie, vagyis a termelsnvekeds rcskkentst eredmnyez. Ezrt kisebb lesz a hatrbevtele, mint az ahhoz tartoz piaci r.

 

 

MONOPLIUM HATRBEVTELI FGGFNY

 

                                                                 A fggvny cskken, ebbl kvet-

                                                                 kezik az, hogy ha cskken a  mono-

                                                                 plium hatrbevtele, akkor keve-

                                                                 sebb lesz az sszbevtele.

 

                                                                 Akkor cskken az sszbevtel, ha

                                                                 az rcskkents miatti bevtel csk-

                                                                 kens fellmlja az rcskkens mi-

                                                                 att eladhat tbblet termken szer-

                                                                 zett bevtel nvekedst.

 

A monoplium hatrbevtele lehet pozitv s negatv, vagyis a termket a monopliumnak a Q0 kibocstsig rdemes fokozni.

 

MONOPLIUM PROFIT MAXIMALIZL DNTSE

 

Hasonl a tkletesen versenyz profit maximalizlshoz. A monoplium profit maximalizl dntsnl ott van a maximum, ahol a hatrbevtel megegyezik a hatrkltsggel. ez a Q* kibocsts, ahol MC = MR.

 

Ott van a maximum, hol a hatrkltsg fggvny emelked szakasza van! A fggvny megmutatja, hogy a monopliumnak mennyit rdemes termelnie s a kibocstst milyen ron tegye meg.

 

A profit maximum metszspontot felvettjk a keresleti r fggvnyre s megkapjuk a kibocsts rt (A-pont).

 

 

 

 

 

16.  ttel

 

MUNKAPIAC; MUNKAKNLAT; MUNKAKERESLET

 

A piac szegmentlhat (szeletekre bonthat). A mikrokonmia szerint a piacnak 3 szegmense (szelete) van:

-          relpiac,

-          tkejavak piaca,

-          munkapiac.

A munkapiac esetben 2 szerepl van jelen a piacon:

-          hztartsok: ez jelenti meg a munkaknlatot;

-          vllalkozk/termelk/llam: ezen az oldalon van a munkakereslet.

 

MUNKA KNLAT

 

Egyfajta fogyaszti dnts szerint alakul. A munkaknlknt megjelen hztartsok olyanok, mint a szabadid fogyaszti.

A mikrokonmia szerint a szabadid ruknt foghat fel. Fogyasztsa nveli a hztartsok jltt. Ha ruknt fogjuk fel, akkor ez is szks, ezrt adagolni kell, ra van, teht fizetni kell rte.

Munkaknlat kialakulsakor fontos szerepe van a munkabrnek, ami lehet nominlbr (tutalt munkabr) s relbr (az a pnzjvedelem, amit a nominl brbl adott r mellett meg tud a hztarts vsrolni). A relbrt gy tudjuk kiszmolni, hogy a nominlbrt elosztjuk az rral, azaz relbr=W/p.

A mikrokonmia a nominlbrt (W) vizsglja .

 

Munkabr szerepe ketts:

-          egyrszt a munka elads ra,

-          msrszt a szabadid vteli ra.

 

Munkabr hatsa ketts:

-          Helyettestsi hats: ha megnvekszik a munkabr, akkor a szabadid ra drgul, teht rdemes felldozni a szabadidt. Ez nveli a munkaknlatot.

Ha n a munkaknlat, akkor a hztartsok jvedelme megnvekszik, ezrt tbbet tud fogyasztani ms rubl, teht a szabadidt helyettesti ms jszg fogyasztsval.

 

-          Jvedelmi hats: ha megnvekszik a munkabr, akkor megnvekszik a szabadid irnti kereslet, ezzel cskken a munkaknlat.

 

A kt hats egytt rvnyesl. Amelyik hats ersebb, gy fog cskkenni, vagy nni a munkaknlat. Ha a helyettestsi hats ersebb, akkor n a munkaknlat, ha a jvedelmi hats ersebb, akkor cskken a munkaknlat.

 

 

MUNKAKNLATI FGGVNY

 

 

      W                                                             A grbe visszahajlik.

 (munkabr)

                                                                   Als szakaszn: kicsi a munkak-

                                                             nlat, mert nagy a fogyasztott sza-

                                                             badid mennyisg. Ezrt a hztar-

                               SL                          tsnak kicsi lesz a jvedelme, a

                                                             szabadidt kevsre rtkeli, na-

        ersebb a jvedelmi                     gyobb szabadidrl hajland le-

                   hats                                  mondani. Ebben a szakaszban er-

W0                                                              sebb a helyettestsi hats.

             ersebb a helyettestsi

                           hats                               Fels szakaszn: ha nvekszik a

                                                             br, nvekszik a munkaknlat,

                                                             nvekszik a jvedelem, cskken a

                                                             szabadid. Kevesebbre rtkeli a

                                                             tbbletjvedelmet. Ebben a sza-

                                                             kaszban gyengl a helyettestsi

                                                    L       hats s ersdik a jvedelmi

                                             (munka)   hats.

 

 

 

 

 

 

 

 

MUNKAKERESLET

 

Munkakereslettel lp fel a termeli oldal, illetve az llam. A vllalkozs szempontjbl a munka egy termelsi tnyez, ebbl kvetkezik, hogy a vllalkozi oldalon a munka irnti kereslet gynevezett szrmazkos kereslet.

 

Ha n a munkabr, a vllalkoz hatrkltsge megemelkedik. Ha n a hatrkltsg, akkor cskken a profit maximum.

 

Ha kisebb a termels, kisebb lesz a munka felhasznls is. Nvekv munkabrhez cskken munkakereslet tartozik!

 

 

 


2006.01.17. 14:06 Idzet

 

 

 

14.  ttel

 

PIACI EGYENSLY; EGYENSLY RVID S HOSSZ TVON

 

A mikrokonmia clja megllaptani azt, hogy mi hatrozza meg az egyes termkek s termelsi tnyezk relatv piaci rt, illetve mi hatrozza meg a piacon elcserlend mennyisget.

 

Nagy szerepe van a mikrokonmia elemzsben a termelk knlatnak, illetve a hztartsok keresletnek.

A piaci egyensly elemzsnl fontos tnyez a tkletes versenyz (sok elad s vev; homogn termkek; a piacon az r egy adottsg)

 

PIACI EGYENSLY LLAPOTA

 

• A termels s a fogyaszts egyenslynak megteremtse: a piaci

   mechanizmus rvn.

• A piaci kereslet s knlat kztt az r mozgsa teremti meg az egyenslyt.

• Egyenslyi r: az az r, amelynl a D = S.

• Egyenslyi mennyisg: az a termktmeg, ahol D = S.

 

Marshall-kereszt:

 


                                                

 

                                                                  q* = mennyisg

                                                                   p*

= r

 

                                                                  Piaci egyensly kialakulsnak

                                                                  vizsglata „a” s „b” szempont

                                                                  szerint.

 

 

 

p*: kitntetett r. Ebben a pontban a piaci kereslet megegyezik a piaci knlattal, vagyis ugyanannyian akarnak eladni, mint vsrolni. A piac ekkor nyugalmi llapotban van. Ez a nyugalmi llapot meghatroz egy egyenslyi mennyisget s egyenslyi rat.

 

Ha a piac nyugalomban van, az idelis, de soha el nem rt llapot. A nyugalmat tkrzi, hogy a p* pontban mindkt oldal elri cljt: a fogyaszt hasznossg minimumhoz jut, a termel profit maximumhoz.

 

 

 

A PIACI EGYENSLY KIALAKULSA

 

Vizsglata kt szempont szerint trtnhet:

a)      a knlat nagyobb, mint a kereslet

b)      a kereslet nagyobb, mint a knlat.

 

Knlat nagyobb, mint a kereslet    -           tlknlatos piac.

A termelk szmra elgtelen a kereslet. Ekkor a piaci r nagyobb, mint a hatrkltsg. rdemes lenne tovbb fokozni a termelst, mert ezzel nvelhet lenne a profit. Ehhez viszont cskkenteni kell az rat. Nhny vllalkozs cskkenti is az rat, ezltal a piaci r cskken s nvekszik a kereslet. Ez azt eredmnyezi, hogy a vllalkozsok rcskkentse cskkenti a tlknlatot. Ez a folyamat addig tart, mg be nem ll az egyenslyi llapot; a tlknlat lefel nyomja a piaci rat.

 

Nagyobb a kereslet, mint a knlat   -         tlkeresletes piac.

Ekkor a fogyasztk rszrl elgtelen a knlat. A hztarts fogyasztani akar, ezrt hajland megemelni rajnlatt, ezzel nvekszik a piaci r. Ez cskkenti a piaci keresletet, vagyis cskken a tlkereslet.

Amikor a keresleti r megegyezik a piaci rral, bell a piaci egyensly. A tlkereslet felfel hzza a piaci rat.

 

A piaci rak felfel s lefel val elmozdulsa csak akkor lehetsges, ha a piaci rak szabadon mozoghatnak.

A piaci egyenslyt kls tnyezk is befolysolhatjk, elmozdthatjk a piaci egyensly grbit. Ilyen kls tnyez pldul az llami beavatkozs (hztartsok llami tmogatsa / transzfer)

 

 

 

 

 

HOSSZ TV EGYENSLY

 

Hossz tv: a termel brmely termelsi tnyezt meg tudja vltoztatni, 

                    hossz tvon a vllalkoz kltsgei vltoz kltsgek 

                    lesznek.

 

Ha a vllalkoz a termelst nvelni akarja, tbb input kell, ezrt a kltsgei megnvekednek. Hossz tvon nincs fix kltsg. Ha nulla a termels, a profit is nulla lesz.

 

Hossz tvon akkor termel a vllalkoz, ha rbevtele fedezi a kltsgeit. Az rak hossz tvon gy alakulnak, hogy minden termel legalbb nulla gazdasgi profitot (F-pont) akar elrni.


2006.01.17. 14:06 Idzet

 

 

13.  ttel

A VLLALATI KNLATI GRBE; A KNLATI R

r s kltsgek

 


                                                          Adott piaci r van a termel szempont-

                                                          jbl, melyhez olyan  output-ot rendel,

                                                          mellyel a kltsg maximalizlhat.

 

 

                                                          :   zembezrsi pont

                                                          P:   r

                                                          P: hatrkltsg -pontban

                                                          PF: fedezeti r

 

                                                          Ha a piacon n a piaci r, ltrejn egy

                                                          P-r.

 

A P r alatt amg a termel kibocstsa nulla (a P-r < tlag vltoz kltsg), nem ri meg termelni, mert a vesztesg nagyobb, mint a fix kltsge.

 

A P r felett a termel knlata egybeesik a hatrkltsggel (a P r = az -pontbeli hatrkltsggel), a fix kltsggel megegyez lesz a vesztesge.

 

-pont (zembezrsi pont) felett rdemes termelni, az -pont alatt be kell szntetni a termelst.

 

 

RVID TV KNLATI FGGVNY/GRBE

 

Rvid tv knlati grbe: a hatrkltsg fggvny -pont feletti szakasza. Megmutatja, hogy az adott piaci r mellett rdemes-e termelni.

 

F-pont: a hatrkltsg fggvny s az tlagkltsg fggvny metszspontja. F-pont reprezentl egy PF rat (fedezeti rat). PF az az r, mely mellett a vllalkoz nulla profitot termel.

 

Az tlagkltsge a vllalkoznak a PF pontban a legkevesebb (AC=PF, azaz tlagkltsg = fedezeti r).

F-pont felett gazdasgi profitot realizl a vllalkoz.

s F pont kztt a vllalkoz (termel) vesztesges, de rdemes termelni, hiszen a vesztesg nem ri el a fix kltsget.

pont alatt be kell szntetni a termelst.

 

KNLATI R

 

A knlati r a mennyisg fggvnye, az a minimlis r, melynl a vllalkoz hajland termelni. A knlati r az a legkisebb r, melyen a vllalkoz hajland adott mennyisget kibocstani, vagyis a knlati r megegyezik a vllalkoz hatrkltsgvel.

 

 

PIACI KNLATI FGGVNY

 


           P                                                   Pozitv meredeksg a fggvny.

                                                        S      Megmutatja az egsz gazdasgi

                                                                gazat ltal piacra vitt mennyisghez 

                                                                tartoz piaci rat.

 

                                                                PSmin: a legalacsonyabb knlati r.

                                                                Sajtossga, hogy ez alatt a pont

      PSmin                                               alatt az gazat  egyik termelje sem

                                                                hajland termelni. Msik sajtoss-

                                                                ga, hogy a legkisebb hatrkltsggel

                                                                termel zembezrsi pontjnl van

                                                      q        a PSmin.

 


2006.01.17. 14:05 Idzet

12. ttel

A VLLALKOZ PROFIT-MAXIMALIZL DNTSE

 

Profit:                         a bevtelbl kivonni a kltsgeket.

Gazdasgi profit:        bevtelbl kivonni a kltsgeket.

Szmviteli profit:        bevtelbl kivonni a szmviteli kltsgeket.

Norml profit:            kltsgeknek a nem bizonylatolhat rsze.

 

Totl profit (TP):      teljes bevtelbl kivonni a teljes kltsget.

                                  

TP = TR – TC

 

Clja: a teljes profit (TP) maximalizlsa!

 

Hatrprofit (MP):     annak a kifejezse, hogy mennyivel n a teljes profit,

ha a termels egysgnyivel n (kibocsts vltozsra

es profitvltozs).

Kiszmtsa: hatrbevtelbl kivonni a hatrkltsget.

 

MP = MR – MC

 

Clja: a profit maximalizci. Akkor rdemes a

termelst nvelni, ha a hatrprofit (MP) pozitv lesz!

 

Maximlis profit:      MP pozitv a grbe egyenes alatti rsznl!

                                              MC             A q* kibocstsig rdemes fokozni

                                                                  a termelst, mert a hatrprofit

                                                                  pozitv.

 

                                                 MR          A q* felett nem rdemes nvelni a

                                                                 kibocstst, mert a metszspont utn

                                                                 mr nem pozitv.

                                                    q*

Profit maximuma:    Ahol a hatrbevtel (MR) s a hatrkltsg (MC)

                                   metszik egymst.

 

Profit maximumhoz szksges felttelek: a hatrkltsg s a hatrprofit egyezsge (MC = MR)

A kzs metszspont szksges, de nem elgsges felttel. Lehet olyan eset, amikor a 2 fggvnynek,  2 metszspontja is van.

 


                                                    0 – q’ : cskken profit, nagyobb kltsg-  

                                                                nvekmny, mint amennyi bevtel

                                                                nvekmnyt okoz a kibocsts.

                                                  q’ – q”: nvekszik a teljes profit

                                           MR

                                                  q” – q*: pozitv, de cskken mrtk a

                                                                hatrprofit

 


    q’              q”            q*          q* utn: a hatrprofit negatv, a teljes profit

                                                                 cskken

 

A profit maximum szksges s elgsges felttel: a vllalkoz ott termeljen, ahol hatrkltsge (MC) megegyezik a piaci rral (MR) s a hatrkltsg fggvny pozitv meredeksg.

 

Vesztesg termelse esetn:

 

Rvid tvon rdemes lehet gy is termelni, mert rvid tvon nulla termels mellett a profit nem lesz nulla.

 

Teljes profit = negatv fix kltsg

 

TP = -FC

 

A vllalkoz vlaszthat:

-          ha a vesztesg < fix kltsg: rdemes a termelst folytatni

-          ha a vesztesg > fix kltsg: be kell fejeznie a termelst.

 

 


2006.01.17. 14:05 Idzet

 

11.      ttel

PIACI FORMK; TKLETES VERSENY; HATRBEVTEL

 

Piacok felosztsa:

-          Piaci szereplk szmnak alakulsa szerint.

-          A termkek jellege szerint.

 

I./  Piaci szereplk szma szerinti piac feloszts:

 

1.      Versenypiac.

Jellemz: a szereplk szma nagy (sok a termel). A versenypiac kialakulshoz sok felttelnek meg kell felelni.

Akkor alakul ki versenypiac, ha megengedett mind a belpsi, mind a kilpsi lehetsg. A szereplk dntenek! Nincs korltoz tnyez (illetve csak jogi jelleg lehet, pld. jogszably).

 

2.      Oligobol piac.

Jellemz: kevs szerepl van, de 1-nl tbb! Korltozs van: az llam, vagy az nkormnyzat korltozza a belpst (pld. hatsgi engedlyhez, vagy kpzettsghez kti).

 

3.      Monopol piac.

Jellemz: A monoplium szerint 1 szerepl van a piacon, msok szmra a belps teljesen korltozott. (ld. 15. ttel).

Monoszrium: sajtos monoplium, a keresleti oldalon van csak 1 szerepl (a vev, pld. felvsrli kr a mezgazdasgban).

 

II./ Termkek jellege szerinti piac feloszts:

 

1.      Homogn termkek.

Jellemz: kzttk lv minsgi klnbsg nincs, vagy van de elhanyagolhat.

 

2.      Differencilt termkek.

Jellemz: tbbfle termkvarici ltezik (pld. divatcikkek tern).

 

A kt piaci forma sszekapcsolhat. Tkletes versenypiacnl a termkek homognek, monopolisztikus piac esetn differencilt termkekrl van sz.

A TKLETES VERSENY

 

A tkletes verseny:

Idealizlt llapot, a valsgban nincs. Sajtossga, hogy egyes piaci szerepl nagyon kicsi a piachoz kpest. Az egyes termel a piacot befolysolni nem tudja. (Ha megemeli az rat, a vev a msik versenyzhz megy!).

„SAY trvny” (dogma): Minden knlat megteremti a maga kereslett.

 

A tkletesen versenyz termel RELFOGAD, szmra a termk keresleti ra adott.

p

                                                   A PD keresleti r mellett brmenyi termket

                                                   megvsrolhatnak a termeltl.

 

 

    Ha a termel az rat a PD fel emeln, akkor

                                       PD        a termke irnti kereslet nullra cskkenne.

 


     0                                     q

 

HATRBEVTEL

Hatrbevtel: az r adott, a termel a bevtelt a kibocsts emelsvel tudja nvelni.

Teljes bevtel (TR) = keresleti r (PD) * mennyisg (q)

 

TR =  PD * q

 

Hatrbevtel (MR) = teljes bevtel (dTR) s a mennyisg szerinti differencil hnyados (dq).

MR

=

dTR

dq

A hatrbevtel megmutatja, hogyan vltozik a teljes bevtel egy ptllagos termk eladsakor. Tkletesen versenyz esetn a hatrbevtel megegyezik a keresleti rral:

 

MR = P


2006.01.17. 14:04 Idzet

10.      ttel

SZRMAZTATOTT KLTSGEK

(HATRKLTSG, TLAG TIPUS KLTSGEK, FGGVNYEK)

 

Hatrkltsg  (MC)

 

Hatr:   a fogyaszti oldalhoz hasonlan,  a ptllagos kibocsts vltozs 

              hogyan befolysolja a vllalkoz dntseit, illetve kltsgeit.

 

Ktfle kppen rhatjuk le:

 

        A

MC              

=

kltsg vltozs

termels vltozs

 

                    (brmelyik – teljes, vagy vltoz – kltsg figyelembe vehet)

 

Hatrkltsg (MC):       a teljes, vagy vltoz kltsg output szerinti

                                      differencil hnyadosa.

 

        B

MC

=

dTC

=

dVC

dq

dq

 

                                                            Hatrkltsg fggvny:

 


                                                            rtke mindig pozitv, mert nagyobb          

                                                            mennyisg output, mindig nagyobb                

                      min.                               mennyisg vltoz kltsggel jr.

 


                                                           Jellemz:

                                                           2 elklnthet szakasza van

                                                          (minimuma szerint klnthet el):

1.      szakasznl: cskken a hatrkltsg

2.      szakasznl: egyre n a hatrkltsg

 

Hatrkltsg fggvny:

-          Cskken a hozadki szfrban,

-          Emelkedik a cskken hozadki szfrban (ld. 8. ttel).

 

Hatrkltsg fggvny lnyege:

Vlaszt ad arra, hogy mennyibe kerl a vllalkozsnak, ha valamennyi plusz termket bocst ki.

 

TLAT TIPUS KLTSGFGGVNYEK

 

tlag tpus kltsgfggvnyek      (AC):

tlagos rtkeket fejeznek ki. Szrmaztatsa a 3 eredeti kltsgfggvnybl (fix, vltoz, teljes) trtnik.

 

 

tlag tpus kltsgfggvny (AC) kiszmtsa:

 

AC

=

TC

=

teljes ktsg.

q

kibocsts

 

tlag fix kltsgfggvny (AFC) kiszmtsa:

 

AFC

=

FC

=

   fix ktsg.

q

kibocsts

 

tlag vltoz kltsgfggvny (AVC) kiszmtsa:

 

AVC

=

VC

=

 vlt. ktsg.

q

kibocsts

 

tlag teljes kltsgfggvny (ATC) kiszmtsa:

 

ATC = AFC + AVC

 

 

 

 

 

tlag kltsgfggvny:

 


 

A fggvny minimuma ott van, ahol az tlag kltsg fggvnyek (AC, AVC) metszik a hatrfggvnyt (MC-t).

 

AFC fggvny rtke cskken a kibocstssal.

 

Ezek a kltsgfggvnyek az output megtermelshez szksges minimlis gazdasgi kltsgeket mutatjk meg. Alakulsuk fgg a vllalkoz dntstl.

A kltsgeket meghatrozzk az inputok rai. Mi hatrozza meg az inputok rait? Inputhoz a termelsi tnyez piacn jut a vllalkoz, ezrt a piaci formk kzvetve befolysoljk a vllalkoz kltsgeit. Fontos a piacok vizsglata!!!


2006.01.17. 14:04 Idzet

 

 

9.      ttel

EGYB KLTSGFGGVNYEK;

A FIX S A VLTOZ KLTSGFGGVNYEK

(EREDETI KLTSGFGGVNYEK)

 

Kltsgfggvnyek csoportostsa:

-          fix kltsgek, (FC)

-          vltoz kltsgek, (VC)

-          teljes kltsgek. (TC)

 

Fix kltsgek                   (FC)

A kltsgek azon rszei, amelyek a vllalati kibocststl fggetlenek, vltozatlanok.

Ilyenek a:

-          tkellomny megtartsra vonatkoz kltsgek,

-          rtkcskkens,

-          jradkok.

Fix kltsg = relkamatlb * rgztett tkellomny + amortizcis kulcs 

                      * lltke llomnya

 

                            FC = r * K0 + a * K

 

Vltoz kltsgek           (VC)

A kibocststl fggen vltozik. Ahogy a termk kibocsts emelkedik, n a vltoz kltsgek nagysga is. Ha a termel nem termel, vltoz kltsge nulla, azonban a fix kltsg akkor is meg van.

Ilyenek a:

-          foly anyagi inputok kltsge (segdanyag, nyersanyag kltsge, sszmennyisge M, ami az egysgnyi termkhez szksges input * termk mennyisge),

-          munka kltsgei (azt mutatja meg, hogy mennyibe kerl a szksges munkaltszm: munkabr * szksges munka mennyisg = pL * L)

Vltoz kltsg = munkakltsg + foly anyagi input kltsgei.

 

VC = pL * L + M

 

Teljes kltsg                  (TC)

A tkre s a munkra, valamint a foly inputra vonatkoz kltsgek sszeaddnak.

 

TC = FC + VC

Kltsgek

 


                                                                 Kltsgfggvny:

 

                                                                 rtelmezsi tartomnya a 0 s a 

                                                                 fizikai kapacits maximuma           

                                                                 kztt  van.

 

                                                                A VC fggvny monoton nvek-              

                                                                v, tbb termknek tbb a vlto-

                                                                z kltsge.

 

                                                                Az FC fggvny lland, 0

                                                                kibocstsnl is van!

 

 

 

 

 

Mi hatrozza meg a fggvny menett?

Egyrszt:   az adott tkellomny s a technolgia. Ezek meghatrozzk a szksges munkamennyisget is. Hossz tv vizsglata esetn a technolgiai sznvonal emelkedsvel cskken a munkaer llomny.

A fggvny menetre hatst gyakorol a technikai fejlds, mely nveli a termelkenysget.

Msrszt:   az inputok rai. Rvid tvon is megvltoztathatjk a fggvny menett.

-          Ha megnvekszik a rel kamatlb (r), akkor n a fix kltsg (FC). Ha nvekszik a fix kltsg (FC), azzal nvekszik a teljes kltsg (TC) is. A vltoz kltsgek (VC) azonban vltozatlanok maradnak.

-          Ha n az anyagr, illetve az energia ra, a vltoz kltsgek (VC) emelkednek meg, mely nveli a teljes kltsget (TC).

 


2006.01.17. 14:03 Idzet

 

8.      ttel

GAZDASGI IDTVOK S A TERMELSI FGGVNY

 

Gazdasgi idtvok:

Nem naptri kategria. Az klnbzteti meg egymstl a kettt, hogy a vllalkozsok milyen dntsi lehetsgekkel rendelkeznek, milyen alkalmazkodsi lehetsge van a vllalkoznak.

 

Idtvok:

1.      Piaci idtv: nagyon rvid idtv. Sajtossga, hogy a vllalkoz a termelsi tnyezkn nem tud vltoztatni (rvid id alatt nem tudja fokozni a termelst). Az sszes (raktr)kszlett mozgstja, mivel nem tudja a termelst nvelni. ELSLLYEDT KLTSGEK

2.      Rvid idtv. Sajtossga, hogy a megvltozott felttelek esetn a vllalkoz legalbb 1 tnyezn vltoztatni tud: ez a munka mennyisge – adott tkellomny mellett. Amin vltoztatni tud, annak kltsgei VRHAT KLTSGEK lesznek, amin nem tud vltoztatni, azok ELSLLYEDT KLTSGEK maradnak.

3.      Hossz idtv. Sajtossga hogy mindkt termelsi tnyezn (munka s tke) is vltoztatni tud a vllalkoz, azonban nem tud vltoztatni a technolgin s a termk jellegn. Kltsgei VRHAT KLTSGEK lesznek.

4.      Nagyon hossz idtv. Minden termelsi tnyezn, technolgin s a termk jellegn is vltoztatni tud. Kltsgei VRHAT KLTSGEK lesznek.

 

Minl hosszabba gazdasgi idtv, annl tbb kltsg vrhat, de bvl a dntsi lehetsge is a vllalkoznak.

 

 

TERMELSI FGGVNY

 

Termelsi fggvny: rvid piaci idtvra vonatkozik (a mikrokonmia

                                   ltalban rvid idtvot vizsgl).

 

A nvekv termkrak mekkora kibocstsig nyjtanak fedezetet az emelked kltsgekre?

 

Elfelttel (egyszersts):

-          A vllalkozsok egymssal tkletesen versenyezhetnek (azonos gazdasgi er, azonos szint kltsgek, nincs kzttk szemlyi vagy jogi fggsg).

-          A termelsi tnyezk tkletesen oszthatak (jelentsge a hatrelemzs mdszere: mindig egysgnyi nvekmny vizsglata).

Q

                                                                Termelsi fggvny:

                                  3

                                                                 Parcilis hozadki (rvid tv) 

                        2                                       fggvny.

                                                     4           

                                                                 Kiindul pontja:

                                                                 Ha megnvekszik 1 termk 

                                                                 kereslete → remelkeds → tbbet

                                                                 kell hossz tvon termelni →

                                                                alkalmazkods a vltozsokhoz →

                                                                munka s tke hnyadosa (L/K0):

                                                                vltozatlan tke mellett nvekv

     0                1                          L/K0     munkamennyisg.

 

Hogyan vltozik a kibocstsa a termelnek? jabb munksok felvtele! Ebbl kvetkezik a hatkonysg nvels!

 

1.      Nvekv hozadki szfra: nvekv kibocsts.

2.      Cskken hozadki szfra: kisebb tem kibocsts.

3.      A fggvny maximuma: ez mr a fizikai kapacits hatra, a kibocstst tovbb nvelni nem lehet.

4.      Negatv hozadki szfra: cskken a kibocsts, a fizikai tkellomny adott.

 

 

 


2006.01.17. 14:03 Idzet

 

  1. 7. ttel

A VLLALAT; GADSASGI KLTSGEK;

SZMVITELI KLTSGEK

 

A vllalkoz, termel szervezetek keretben mkdik.

Sajtossga:       termelsi tnyezket vsrol,

-          munka                                          termeli

-          tke                                              folyamat

-          fld, ill. termszeti kincsek         INPUT-jai

                            melynek eredmnye a transzformcis folyamat.

 

                            OUTPUT: termkek ellltsa, melyet a termel a 

                                             relpiacon rtkest, ezltal bevtelhez jut,

                                             melyet valamilyen clra felhasznl.

INPUT beszerzse kltsggel jr a vllalkoz szmra (A vllalat: inputokat outputt alakt szervezet).

 

Tovbbi sajtossg:

-          kockzatvllals,

-          vesztesgek viselse,

-          profit megszerzse.

 

Vllalati oldal clja:

-          Fcl: a profit maximalizlsa (a hztarts fclja a hasznossg maximalizlsa!).

-          Kzs cl:                                                      egymst erstik, de

-          Egyni cl: bels rintettekre lebontott.       egymst gyengthetik is!

A clokat egyeztetni kell! (Elgedett munksokkal profit termelse!)

 

Vllalkozsok bels rintettjei:

-          tulajdonosok kre,

-          menedzsment kre,

-          munkavllalk kre.

 

Vllalkozsok kls rintettjei:

-          llami gazdasgi krnyezet,

-          trsadalmi krnyezet,

-          termszeti krnyezet.

GAZDASGI KLTSGEK

Hrom fajta csoportostsuk ismert:

A: egyfajta ldozat az erforrs megszerzsrt,

B: a felmerl kltsgek mely termelsi tnyezhz tartoznak ,

C: a kltsgek felmerlsrl dnthet-e a vllalkoz.

 

A-csoportosts:      egyfajta ldozat az erforrs megszerzsrt.

Explicit kltsgek, melyben benne van a:

-          sajt tke

-          sajt tke utni kamat.

Implicit kltsgek, melyben benne van a:

-          sajt ingatlan hasznlat

-          sajt br.

 

B-csoportosts:  felmerl ktsg-k mely termelsi tnyezhz tartoznak.

-          Munkakltsgek

o       munkavllal s a menedzsment bre (explicit ktsg.)

o       sajt munkabr (implicit ktsg.)

-          Tke kltsgek (a tke hasznlathoz kapcsoldik)

o       lleszkzk kltsgei

o       forgeszkzk kltsgei

o       kamat kltsgek.

lleszkz: fizikai tkejavak. Jellemz sajtossga, az lleszkzk hossz ideig szolgljk a vllalkozst. Az j termk rba folyamatosan kerl t (gpek, berendezsek, pletek...). rtkcskkensket figyelembe kell venni (amortizci)!

Forgeszkzk: ltalban fizikai tkejavak. rtke egy termelsi ciklusban bepl az j termk rba (anyagok, segdanyagok, nyersanyagok, flksz termkek).

Kamat: hitel felvtelhez trsul (lleszkzk megvtelre, forgeszkzk feltltsre).

 

 

-          Fld- s bnyahasznlati kltsgek

o       brleti djak,

o       jradkok.

Az 1-3. pontokban: kzgazdasgi kltsg, mely klnbzik a szmviteli kltsgtl, amelyben az implicit kltsg is benne van.

 

 

C-csoportosts:     a kltsgek felmerlsrl dnthet-e a vllalkoz.

 

-          Elsllyedt kltsgek: melyek mltbeli dntseinkhez ktdnek. A jelen dnts sorn ezeket mr figyelembe venni nem lehet, nagysgt befolysolni nem lehet.

-          Vrhat kltsgek: jelenbeni, vagy jvbeni dntsek kvetkezmnyei. Nagysguk meghatrozhat, ezek befolysolhatak. A vllalkoznak a vrhat kltsgek esetben mrlegelsi lehetsge van.

Mindkett jelen van a vllalkozs sorn, de nem mindegy az egymshoz viszonytott arnyuk.

Az arny fgg:

-          a vllalkoz dntsi lehetsgtl,

-          a gazdasgi idtvoktl.


2006.01.17. 14:02 Idzet

 

6.                  ttel

KERESZT-R RUGALMASSG; PIACI KERESLETI FGGVNY;

FOGYASZTI TBBLET

 

Kereszt-r:

Megmutatja, hogy egy termk rvltozsa milyen vltozst idz el egy msik termk esetben.

 

Ek

=

x termk keresletnek vltozsa

y termk rvltozsa

 

 

 

Ha Ek pozitv:   konkurens javak (helyettestik egymst, pld. vaj-margarin)

Ha Ek negatv:  komplementes javak (kiegsztik egymst, pld. az olajr

                         emelkedse esetn cskken az olajklyha irnti kereslet).

Ha Ek nulla:     fggetlenek egymstl a jszgok, teljesen ms

                        szksgleteket elgtenek ki.

 

 

Piaci keresleti fggvny:

 

• A keresletet az r fggvnyben fejezi ki.

• Norml jszg keresleti grbje negatv 

   meredeksg.

• A grbe mentn mozdulunk el, ha a kereslet nagysga az ru rnak vltozsa miatt vltozik.

• Maga a keresleti grbe mozdul el: ha a

   kereslet egyb (nem rtnyezk) miatt

   vltozik.

 

 A fogyaszt kereslett mutatja meg: adott r mellett milyen mennyisget keres a fogyaszt. Grbje negatv, az r s a mennyisg kztt szttart mozgs van.

 

 

 

 

 

Ha egy r cskken, a fogyaszts megemelkedik, illetve azok is belpnek, akik egy korbbi magas r miatt nem fogyasztottak.

 

Az elmozduls a fggvnyen trtnik:

-          ha a fogyaszt jvedelme megvltozik,

-          ha a fogyaszt zlse megvltozik,

-          ha egyb javak ra megvltozik,

-          ha vltoznak a jvbeni vrakozsok.

 

Keresleti r:   az a maximum r, melyet a fogyaszt egy bizonyos jszg-mennyisgrt kpes s hajland megfizetni.

Ha cskken a mennyisg, akkor n a keresleti r.

Ha n a mennyisg, akkor cskken a keresleti r.

A mennyisg fggetlen, az r fgg-vltoz (a mennyisg fggvnye).

 

Fogyaszti tbblet: a fogyaszt hajland lenne tbbet fizetni a fogyasztsi cikkrt, min annak a piaci ra.

Ebbl kvetkezik a keresleti r s a piaci r klnbzete. Grafikusan brzolva a keresleti grbe s az regyenes kztti terlet.

 

Ha emelkedik a termk ra, akkor cskken a kereslet s a megvsrolt mennyisg. A fogyasztk egyre kisebb fogyaszti tbblethez jutnak.

 

 

 


2006.01.17. 14:01 Idzet

 

 

5.      ttel

RVLTOZS HELYETTESTSI S JVEDELMI HATSA;

PARADOX RHATSOK.

 

 

Egyni keresleti fggvny:

 


                                              Csak x, vagy y rvltozst figyeljk, de a

                                              jvedelem vltozatlan!

 

                                              Ha x ra vltozik, a kltsgvetsi egyenes                                                                                         

                                              elfordul!

 

                                              PCC (r fogyasztsi grbe): a fogyaszt x

                                              termk rnak vltozsa esetn mely fogyaszti 

                                              kosarakat preferlja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az rvltozs hatsai:

-          jvedelmi,

-          helyettestsi.

 

Jvedelmi rvltozs:

-          Ha x ra emelkedik, akkor a kltsgvetsi egyenes az orighoz kzelebbi indifferens grbt rinti. Ezt a fogyaszt gy li meg, mintha nominl jvedelme cskkent volna.

-          Ha x ra cskken, akkor az olyan a fogyaszt szmra, mintha a jvedelme emelkedett volna.

 

Helyettestsi rvltozs:

-          Ha x ra cskken (x olcsbb lesz), akkor y relatve drgbb lesz. A termk rarnyai mdosulnak.

Elfordul, hogy y-bl kevesebbet, x-bl tbbet vsrolnak.

A kt hats egyszerre mkdik:

-          egyrszrl, ha x ra cskken, akkor x kereslete n (helyettestsi hats),

-          msrszrl nvekszik a reljvedelem (jvedelmi hats).

 

PARADOX RHATS

 

Kereslet rrugalmassga (E) :

 

  E

  =

kereslet mennyisg %-os vltozsa

r %-os vltozsa

 

A mutat (E) ltalban negatv, az r s a kereslet egymssal ellenttes irnyban mozog.

 

│E│ > 1 , akkor a kereslet rugalmas (nem ltszksgleti javak)

 

│E│≤ 1 , akkor a kereslet rugalmatlan (ltszksgleti javak esete)

 

 

Paradox hatsok (kivtelek):

 

Sznob-hats:

Cskken ugyan egy termk ra, ennek ellenre cskken a kereslet is. A fogyasztk sznob-mdon viselkednek (nyj-hats), pld. divatcikkek esetben.

 

Spekulcis hats:

Egyes termk ra nvekszik, mg is megemelkedik a kereslet irnta. Griffen-hats (Sir Robert Griffen).


2006.01.17. 14:01 Idzet

 

 

4.      ttel

A FOGYASZT OPTIMLIS DNTSE;

A JVEDELEM VLTOZS HATSA A KERESLETRE

 

Optimlis dnts: ha a megvsrolhat kosarak kzl a leghasznosabbat 

                             vlasztja a fogyaszt.

 

Fogyaszti dnts optimalizlsa:

A fogyaszt clja: adott jvedelem s rak mellett a lehet legnagyobb hasznot rje el. A jvedelme korltozott, ha valamibl tbbet akar, msrl le kell mondania. Felldozott s a nyert hasznot veti ssze. (Felldozott haszon: azon termk utols egysgnek hatrhaszna amirl lemondani knyszerlnk.).

Nyert  haszon: annak a termknek a hatrhaszna, amit  a ms termkrl val lemondssal nyernk.

Meddig rdemes csereberlni a termkek kztt? Addig, ameddig az    sszhaszon a csere segtsgvel nvelhet.

 

Az elnykiegyenltds elve: a nvekv mennyisg termk hatrhaszna fokozatosan cskken, a cskken mrtkben rendelkezsre ll jszg    hatrhaszna egyre n. Optimlis eset: a nyert s a felldozott hasznok kiegyenltdnek.

A termk hasznossga az rak s a vsrolt mennyisgek ismeretben  sszevethet. Egyenslyi helyzetben: az egyik termkre klttt utols pnzegysgbl szrmaz hatrhaszon = ms termkekre fordtott utols pnzegysgbl nyerhet hatrhaszonnal.

Gossen II. trvnye

• A fogyaszt akkor klti el jvedelmt  

   optimlisan, ha az utols pnzegysg                                                      

   ltal nyerhet hatrhaszon brmelyik                                                      

   termkre nzve ugyanakkora.

• Fogyasztsi szerkezet kialaktsa fgg: a

   fogyaszt preferenciarendszertl, a 

   termkek raitl (rarnyaitl),   

   pnzjvedelemtl.

 

Fogyaszt optimlis dntsnek brzolsa: 

B-pont esetn: nem tudja mevsrolni a  termket a  reljvedelembl.

C-D pont esetben: mindkett ugyan-

            olyan hasznos, a C-pont esetben

            mg  pnze is maradna.

                                                          A-pont esetben: ez  az optimlis, a leg-

                                                                       magasabb, itt a hasznossg s a

                                                                       fogyaszt a teljes jvedelmt is

                                                                       elklti.

                                                          Optimlis, az a kombinci, amelynl a              

                                                           kzmbssgi grbe a kltsgvetsi

                                                           egyenest rinti (A-pont!!!)

                                                                                                           

                                                           Nominl jvedelem vltozsa: a 

                                                           fogyaszt jvedelmnek vltozsa

                                                           hogyan befolysolja fogyasztst?

 

                                                   Engel-grbe: prhuzamosan eltoldik, ha az 

                                                                         optimlis pontokat sszektjk              

                                                                           ICC-grbe (jvedelem-

                                                                          fogyasztsi grbe)

                                        

 

                                          ICC-grbe

 

 

 

                                         Engel-grbe

1.      Azon jszgok, amelyek gy viselkednek a                                       

      jvedelem vltozs hatsra: norml jszgok

     (45-os).

2.      Szuperior javak: egyik termkre tbbet klt, mint a msikra, de nem azonos mrtkben.

3.      Inferior javak (alsbbrend javak): ha n a jvedelem, az adott termk kereslete cskken (pld. „Tesco-gazdasgos” termkek).

 

Kereslet – jvedelem rugalmassga

Hny szzalkkal vltozik az adott jszg kereslete 1 %-os jvedelem vltozs hatsra?

Rugalmassgi mutat:

E

=

kereslet %-os vltozsa

jvedelem %-os vltozsa

 

Ha       E < 0, akkor alsbbrend (inferior )javak (pld. liszt, margarin).

Ha       E > 0, akkor norml javak

         E > 0 ≤ 1, akkor ltszksgleti javak (pld. kenyr, vaj, tej).

         E = 1        akkor luxus javak (dohny, kv, alkohol).

Ha       E = 0, akkor szuperior javakrl beszlnk (Ld. Engel-grbe 2.)


2006.01.17. 14:00 Idzet
  1. ttel

KZMBSSGI GRBK, KLTSGVETSI EGYENES

 

Fogyasztk magatartsa, annak elemzsi, fogyasztsi kereslet kialaktsnak meghatrozsa.

 

Fogyaszt s az elad szempontjai:

• A fogyaszt vizsglja az ru hasznossgt s rt,

• A termel a rfordtsait (kltsgeit), s az rt.

• rdekellenttk az ru rhoz ktdik (ralku).

 

Fogyaszti magatarts s kereslet:

• Hasznossg: termk v. szolgltats hasznos tulajdonsgai, szksglet  

   kielgtse, elgedettsg a fogyaszts sorn.

• Teltettsgi pont: valamely jszg azon mennyisge, amelynl a fogyaszt

   sszhaszna mr nem n tovbb.

• A fogyasztott mennyisg nvekedsvel n az sszhaszon.

 

 

 

 

 

Szksgletnl dnteni kell a kielgtsre vonatkozan. Dnts utn a szksg talakul ignny. Az igny keresletknt jelenik meg a piacon. Tbb a szksglet, mint amit ki tudunk elgteni!

 

Mrlegelni kell:

-          Kardinlis mechanizmus (fogyaszt rangsorol): a szksgleteket rendszerezni kell (preferencia rendezs). Alapja a hasznossg (az egyn tbbre rtkeli, mely termk hasznosabb szmra. Dntsnl a hasznossg maximalizlsra trekszik. A hasznossg abszolt nagysgt szmokkal jellemzik.

A fogyaszt hedonista (minl tbb lvezet, hasznossg szksges szmra). Adott fogyaszts sorn a hasznossg cskken, az sszhaszon n! SZKSGLET → TELTDSI tv. (cskken haszon trvnye).

-          Ordinlis megkzelts: hasznossgi sorrend lltsa szmszersts nlkl.

 

-          A hasznossg nem mindig mrhet, nagy szerepe van a szubjektumnak. A fogyaszt „jszg-kosarakat”, rkombincikat hasonlt ssze. A jszg-kosrban 2 termk van.

 

 

Kzmbssgi grbk (indifferencia grbe) - hasznossgi trkp (jszgkosr, jszgkosr kombinci)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jszgkosr-kombinci:   x-bl mennyi, y-bl mennyi?

Fogyaszts sorn annak hasznossga ugyanakkora, brmilyen kombinci vlasztsakor. Vgtelen kombinci van, a fogyaszts hasznossga azonban ugyanakkora.

 

Indifferencia-grbe: azon pontok mrtani helye, amelyek azonos sszhaszn jszg-kombincikat reprezentlnak.

 

Kzmbssgi trkp: lehetnek ms kombincik is (ms x-ek s ms y-ok), ez adja a kzmbssgi trkpet.

 

A fogyaszti dntst befolysol tnyezk egyttes hatsnak bemutatsra 

  alkalmas eszkz: kzmbssgi grbe, s a kltsgvetsi egyenes.

 

• Fogyaszt ltal egyforma hasznossgnak tlt jszgkosarak halmaza,

• Mivel a tbb fogyasztst hasznosabbnak tekinti, az origtl tvolabb fekv grbn

   lev kosarat a fogyaszt hasznosabbnak tli,

• Negatv meredeksg.

 

Kzmbssgi grbk tulajdonsgai:

-          Negatv hajls: x-termk fogyasztsnak nvelsekor y-termket cskkenteni kell ( azrt, mert a fogyasztsi cikkek szksek).

-          Az origra konvexek (domborak): a jellege: tbbre rtkeli a jszgkosr tlagt, mint az eredeti kt kosarat.

-          A kzmbssgi trkpen a grbk nem rinthetik s nem metszhetik egymst.

-           

Kltsgvetsi egyenes

 

Vsrlsi lehetsgek hatra, figyelembe vve a hztartsok jvedelmt (ez a dntsnl nagyon fontos). A jvedelem adott, azonos szint, a fogyaszt azt teljesen elklti. A fogyaszt dnts eltt ezt az egyenest veszi figyelembe, ez a hztartsok reljvedelme.

Nominl-jvedelem: a munkltattl a munkavllal rszre tutalt munkabr.

Reljvedelem: azon javak mennyisge, amelyet e nominl-jvedelembl megvehetnk.

 

Kltsgvetsi egyenes:          azon pontok mrtani helye, amelyek a fogyasz-

y                                             t

 jvedelmbl ppen megvsrolhat jszg-

                                               kombincikat reprezentljk.

 

                                               Az egyenes mentn lv x s y kombincikat

                                               s az az alattiakat tudja csak a fogyaszt meg-

                                               vsrolni.

 

                                      x

 

 


2006.01.17. 14:00 Idzet

 

  1. ttel

GAZDASGI RENDSZEREK, GAZDASGI SZEREPLK

S PIACOK

 

Gazdasgi rendszerek:    elklntskre azrt van szksg, mert

                                           meghatrozza  a gazdasg szerkezett.

Milyen a rendszer az orszgban → milyenek a termelsi tnyezk → milyenek az elosztsi mdok → milyen gazdasgi folyamatok vannak ?

A gazdasgi rendszer mikntje keretet ad a gazdasgnak. Sajtossgt meghatrozza az uralkod vilgnzet, illetve a gazdasgi rendszer. A diktatrikus rendszer sajtossga a tervgazdasg, a demokrciban pedig piacrendszer van.

Gazdasgi rendszer fajti:

-          tervutastsos gazdasg (diktatrban)

-          piacgazdasg (demokrciban)

 

Tervgazdlkods jellemzi:

-          kzponti utastsok szablyozzk,

-          kollektv clok elsdlegessge,

-          kzponti tervek meglte (rugalmatlan),

-          a kzponti tervek lebontsra kerlnek (3 s 5 ves terv az iparra, mezgazdasgra s azok algazataira),

-          sztnz rendszerek meglte (brigd-verseny, Sztahanov mozgalom),

-          nincsenek magntulajdonosi termel eszkzk (bntlag hat),

-          a javak racionlis elosztsa (ignyek s szksgletek szerint).

 

Piacgazdasg felttele:

-          magntulajdon,

-          piac elosztsa.

 

Piacgazdasg formi:

-          Tiszta piacgazdasg: alapja a liberalizmus, legfontosabb a szemlyes szabadsg, az individium van a kzpontban, jelents a kt szerepl (termel s fogyaszt). Sok van mindkettbl, ezrt verseny alakul ki kzttk. A piaci monarchia rvnyesl. Hajter a nyeresg s a hasznossg.

Eloszts: piaci alapon valsul meg. Az llam szerepe korltozott. „jjelir-llam” szerepnek betltse: az llam csak jogi keretet ad, a rendet s biztonsgot nyjtja.

-          Szocilis piacgazdasg: fontos az egyn s a kzj sszhangja. A piac irnyt, de ahol ez nem elegend, ott az llam beavatkozik → piac-komform mdon → a cserefolyamatokat az llam nem zavarja, csak javtja.

Sajtossg: a magntulajdon a kzj rdekben korltozhat, az egyni trekvs befolysolhat (ad, tmogats).

 

GAZDASGI SZEREPLK S PIACOK

 

Gazdasgi szereplk:

-          hztartsok:

o       vgs fogyasztk,

o       tulajdonosok (termelsi tnyezk tulajdonosai)

-          termelk, vllalatok, vllalkozs: a javakat megtermelik, megvsroljk, brelik a termelsi tnyezket;

-          llam: feladata a szablyozs s jraoszts;

-          klfld: befolyssal br a mikro-, de fleg a makro-folyamatokra.

 

A gazdasg szervezeti struktrja:

 

•Hztarts: a fogyaszts szntere, megtakart, vagyont gyjt,

•zleti szervezet(vllalat): javak s szolgltatsok ellltsnak szntere

•Az llam (kormnyzat): kzhatalmi tnyez.

 

Piac felosztsa:

-    fogyasztsi javak piaca (REL-PIAC)

 

,

-          termelsi tnyezk piaca:

o       munkapiac,

o       tkepiac,

o       fldhasznlati piac.

 

Sajtossg:     egyik piacon vevk, msik piacon eladk!

 

 


[Friss hozzszlsok] [29-10] [9-1]

 
Ltogatk
Induls: 2005-06-07
 
Blcsessgek


 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
III.vfolyam
 
IV.vfolyam
 
Idegennyelv
 
Szakirnyok
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.