1. A vllalkozs folytatsnak elve. A beszmol ksztsekor s a knyvvezetskor abbl kell kiindulni, hogy a gazdlkod a belthat jvben is folytatni tudja tevkenysgt, nem vrhat mkdsnek megszns, vagy jelents cskkense
2. A teljesg elve. A vllalkoznak knyvelni kell mindazokat a gazdasgi esemnyeket, amelyek hatssal vannak vagyonra, ill. adott vi eredmnyre. Belertve ebbe azokat is, amelyek az adott vre vonatkoznak, de a fordulnap s a mrlegkszts napja kztt kvetkezett be vagy vltak ismert s az adott zleti vre vonatkoznak.
3. A valdisg elve. A knyvvezetsben s a beszmolban szerepl ttelnek valsgosnak, bizonythatnak s a kvlllk ltal is megllapthatnak kell lennie. Meg kell felelnik az sztv-ben elrt rtkelsi eljrsoknak s mdszereknek.
4. A vilgossg elve. A knyvvezetsnek s a beszmolnak ttekinthetnek, rhetnek, az sztv-ben meghatrozott formjnak kell lennie.
5. A kvetkezetessg elve. A beszmolnak s az azt altmaszt knyvvezetsnek tartalmt s formjt illeten llandnak s sszehasonlthatnak kell lennie.
6. A folytonossg elve. Az adott v nyitmrleg-adatainak meg kell egyeznik az elz vi zrmrleg adataival. Egyik vrl a msikra a vagyon rtkelse, az eredmny szmbavtele csak a sztv ltal megengedett mdon vltozhat.
7. Az sszemrs elve. A bevteleknek s a bevtelekhez kapcsold kltsgnek ahhoz az idszakhoz kell kapcsoldni, amikor az ket kivlt gazdasgi esemny gazdasgilag felmerl.
8. Az vatossg elve. Nem lehet eredmnyt kimutatni akkor, ha a bevtel pnzgyi realizlsa bizonytalan. Attl fggetlenl, hogy a vllalkozs nyeresges, vagy vesztesges, el kell szmolni az rtkvesztsekkel s rtkcskkenseket. Az elrelthat kockzatokra cltartalkot kell kpezni.
9. A brutt elszmols elve. A bevtelek s a rfordtsok, ill. a kvetelsek s ktelezettsgek egymssal szemben nem szmolhatk el, azokat kln-kln teljes rtken kell kimutatni.
10. Az egyedi rkels elve. A knyvvezets s beszmol ksztsekor az eszkzket s a ktelezettsgeket egyedileg kell rgzteni s rtkelni, kivve az sztv ltal meghatrozott sajtos esetekben.
11. Az idbeli elhatrols elve. Azoknak a gazdasgi esemnyeknek a hatsai, amelyek tbb vet rintenek, az adott idszak bevtelei s kltsgei kztt olyan arnyban kell elszmolni, ahogyan az az alapul vett s az elszmolsi idszak kztt megoszlik.
12. A tartalom elsdlegessge a formval szemben elve. A gazdasgi esemnyeket a tnyleges gazdasgi tartalmuknak s az sztv alapelveinek megfelelen kell elszmolni.
13. A lnyegessg elve. Lnyeges minden olyan informci, amelynek elhagysa, vagy tves bemutatsa befolysolja a beszmol alapjn dntst hozkat.
14. A kltsg-haszon sszevetsnek elve. A beszmolban nyilvnossgra hozott informcik hasznosthatsga arnyba kell lljon azok ltrehozsi kltsgeivel.
A leltr az a kimutats, amely egy vllalkozs eszkzeit s forrsait egy adott napra (fordulnapra) vonatkozan rszletesen, mennyisgben s rtkbe is mutatja. A leltr a mrleg alapja.
Bef. Eszkz 1
Forg. Eszkz 2-3
Aktv id. elhat. 3
|
Sajt tke 4
Cltartalkok 4
Ktelezett-sgek 4
Passzv id. elhat. 4
|
rkests kzvetlen s kzvetett ktg-i.
Egyb rford
Pnzgyi ford
Rendkvli rford.
|
rtkests rbevtele
Egyb bev.
Pnzgyi bev
Rendkvli bev
|
Szmlaosztlyok
1 Immaterilis javak, trgyi eszkzk s befektetett eszkzk (pnzgyi)
2 Vsrolt s sajt gyrts kszleteket tart.
3 Kszletek kivtelvel az sszes forgeszkz s aktv idbeli elhat.
4 Forrsszmlk
5 Ktg-ek a ktg nemek szerint
8 ktg nemeknek megfelel rfordtsok, vagy rtkests kzvetlen s kzvetett ktg-i, egybb pnzgyi s rendkvli rfordts.
9 rtkests rbevtele, egyb pnzgyi s rendkvli bevtelek
Eszkzszmlk nyitsa
T. 1-3 Eszkz szmla
K. 491 Nyitmrleg szmla
Eszkzszmlk zrsa
T. 492 Zrmrlegszmla
K. 1-3 Eszkz szmlk
Forrsszmla nyitsa
T. 491 Nyitmrleg szmla
K 4. Forrsszmlk
Forrsszmla zrsa
T 4. Forrs szmlk
K 492 Zrmrleg szmla
FA
Kontrapasszv szmla: Forrs szmla, d eszkzknt viselkedik.(466)
466: Elzetes fa (T)
467: Fizetend fa (K)
468: fa elszmolsi szmla
(T: kt teljestse-K: visszakapott ad)
Immaterilis javak
llomny nv.
Apportknt val tvtel
T 35/K411 jegyzett tke nyilvntartsba vtele
T 11/K35 apport nyilvntartsba vtele
T 466/K4794 FA (Hitelezk)
Immaterilis javak beszerz. |