1.EA zleti vllalkozs: olyan tevkenysg, amely trsadalmi szksglet kielgtsre irnyul, clja a (hossz tv) profit. Vagyis fontos a trsadalmi szksglet, amely lehet mr meglv szksglet vagypedig kialaktott szksgletek (mobil) s a bevteleknek hosszabb tvon meg kell haladnia a kiadsokat.
A vllalkozs jellemzi:
- autonmia (magas fok dntsi szabadsg),- profitorientci (nyeresg hossztvon),- kockzatvisels (jelents bizonytalansgi tnyezk)
Vllalkoz: olyan szemlyisg, aki egy vllalkozst felelssgteljesen alapt, irnyt, mikzben szemlyes kockzatot vllal. Vllalkoz kockzata:- pnzgyi (mivel ing, ingatlan vagyont fektet be)- pszichikai (folyamatosan vltoz piaci krnyezetben dntshozatal)- szocilis (siker vagy buks befolysolja a munkaerpiaci pozcijt)
Vllalat: szervezeti s jogi egysgknt funkcionl, vllalkozsok szervezett portfolija.
Az zleti vllalkozs tevkenysgi blokkjai:
- cg lettja: alapts, trsasgi forma vlaszts, vlsgkezels, csd vgelszmols, felszmols- relgazdasgi folyamatok: beszerzs, termels, kszletezs, rtkests - kltsg s eredmnykomponensek: nyeresg felhasznlsa
- hajterk, menedzsment-technikk: innovci, stratgiai tervezs, megfelel controlling- bels s kls piac: adottsgok, jellemzk, kapcsolatok
A modern vllalkozsi formk tpusai, trtneti fejldse
A XVIII. Szzadtl vlt jelentss, a keresked a sajt pnz- s tudsbeli tkjt mkdtette, szervezte vgezte a piaci tranzakcikat, szemlyesen viselte a kockzatot. A modern vllalkozsi formk kialakulsnak ngy elfelttele volt:- szabad munkaer- szles rupiac- a politika s az zleti tevkenysg teljeskr sztvlsa- magntulajdon biztonsgnak szavatolsa
Ezt kveten a vllalkozsi formk szma ntt, tartalmuk folyamatosan gazdagodott, s mra mr egyms mellett lteznek a klnbz formcik.
1.) Gyripari magnvllalkozs: a tketulajdonos gpet, berendezst vsrol s azokat munkaervel egyestve szervezi meg a munkt, termk-elllts cljbl. Ezek voltak kezdetben tbbnyire a csaldi vllalkozsok. A menedzseri feladatokat a tulajdonos ltta el.
KTPIACOS VLLALKOZS:- rupiac (gp, berendezs)- munkaerpiac (munks)
Krnyezeti httert a liberlis jogllam kpezte, amely sem a kamatot sem a tkeknlatot nem szablyozta s minimlis adkat vetett ki. Versenykpessge a munkaerhz s az rupiacot jellemz tlkereslethez kapcsoldott.
2.) Rszvnytrsasg: a tulajdonos s a menedzser funkci elklnl egymstl. Kialakulsval egytt jrt az rtktzsde megjelense, ahol a rszvnyek adsvtele zajlik. Lehetv tette a tmegtermels terjedst s az alacsony, lland kltsggel dolgoz cgek piaci felptst.
NGYPIACOS VLLALKOZS:- tkepiac (rszvnyek adsvtele)- menedzserpiac (vezetk)- rupiac (gpek)- munkaerpiac (munks)
A tkeegyests rvn a kutatsra s fejlesztsre (K+F) risi sszegeket tudott fordtani s gy versenyelnyre tett szert az j termkek megjelentetse s az j technolgik bevezetse tern.
3.) Holding: olyan reltevkenysget nem vgz pnzgyi kzpontok, amelyek kzvetlenl a tkebefektets, a vagyonkezels jogt gyakoroljk, gy hogy hossztv jvedelmezsgre trekv ipargakba fektetik be a tkt s a klnbz cgeik szinergikus hatst hasznljk ki a versenykpessg javtsra. Pl.: IBS fiskola + ptip
4.) Bedolgoz, sszeszerel formk: a nagyvllalatok a kisvllalatokra plnek r, teht nem egyni munkavllalval dolgoztatnak. A nagyvllalat kulcselemeket gyrt s know-how-t maguknak biztostjk. Olcsbbak mint a nagyvllalatok, a kisvllalkozs gy egy adott rszterletre tud specializldni.
Versenykpessgk megrzsrt folyamatos mszaki fejlesztst vgeznek s a reltevkenysg kikerl a nagyvllalatoktl.
5.) llami vllalat: az egyrtelmen meghatrozott tulajdonos hinyban ltszat-nllsggal rendelkeznek, nincs hatkony mdszerk a tulajdonosok s a munkavllalk kztti rdeksszhang megteremtsre. Ltket gazdasgpolitikai megfontolsok, piacbefolysol lehetsgek indokoljk, s az hogy bizonyos szakmk, gazatok nem mkdhetnek gazdasgosan.
Pl.: nemzeti lgitrsasgok (Malv), Paksi atomerm
6.) Korporatv formk: kialakulsa egyfell a vllalkozsok trsadalmi felelssgnek nvekedsvel valamint a trsadalom demokratizldsval fgg ssze, az irnytsba a dolgozi kpviselet is beleszl. Nem sikeres vllalkozsi forma, de mkdik.
Az els ngy vllalkozsi forma szervezdsi okokra, mg az utols kett trsadalmi-politikai okokra vezethet vissza.
A vllalat rintettjei s clrendszere
zleti vllalkozssal tartsan vagy tmenetileg kapcsolatba kerlnek.
A bels rintettek a szervezet rszei s rdekeik a vllalati clokban tkrzdnek:
- tulajdonos: clja, hogy a befektetett tkjnek rtkt nvelje, teht vagyonrdekeltsg jellemzi. Ha a tulajdonos egy szemlyben menedzser is, akkor cljt kzvetlenl meg tudja valstani.
- menedzser: tudstkjt viszi a vllalkozsba, cljai szorosan ktdnek a vllalat mkdshez, nvekedshez, sikerhez, hiszen ez az elfelttele a jvedelmnek. Sajt rdekeit preferlva flre tudja vezetni a tulajdonost. Itt informcis asszimetria van.
- alkalmazott: a vllalkozs anyagi, technikai relfolyamatban fejti ki kpessgt, szaktudst. Szemlyes vagyongyarapods az elsdleges cl, kiegszt funkci az nmegvalsts, a trsas kapcsolatok irnti igny.
A kls rintettek tarts vagy tmeneti kapcsolatban vannak a vllalkozssal: Az els ngy szerepl (fogyaszt, szllt, versenytrs, s az egyttmkd partnerek) maga a piac. Az tdik szerepl (llami intzmnyek) az llam ltal kzvettett elvrsokat, a hatodik szerepl (llampolgri kzssgek) pedig a civiltrsadalom elvrsait kzvetti a vllalat fel.
A vllalat clrendszere:- gazdlkodshoz kapcsold clok (nyeresgnvels, piaci rszeseds),- emberi erforrshoz kapcsold preferencik (br, vllalati juttats),- kommunikcis sk, a vllalkozshoz kapcsold clok
A vllalat trsadalmi felelssge
Nemcsak egy gazdasgi egysg, hanem trsadalmi vetletekkel rendelkezik. Nemcsak megfelel munkakrlmnyeket biztost, hanem a trsadalom meghatroz problmjt felvllalja s prblja megoldani: - fogyaszti jogostvnyok: biztonsghoz val jog, informltsghoz val jog, vlasztshoz val jog, meghallgatshoz val jog- alkalmazottak vdelme: diszkriminci-mentessg, munkanlklisg kezelse, cskkent munkakpessgek alkalmazsa
- krnyezetvdelem: vzvdelem, levegvdelem, talajvdelem, zajrtalom elleni vdelem
- zleti etika: megbzhatsg, pontossg, tolerancia .
3. EA Vllalkozsok vlaszthat jogi formja
A trvnyek mondjk ki, hogy ktelesek valamilyen szervezeti formt vlasztani s ezt elrsok szablyozzk. - egyni vllalkozs (egyni vllalkozsrl szl tv.) - szvetkezet
- gazdasgi trsasg (gazdasgi trsasgokrl szl tv., trsasgi tv.)
A felelssg mrtke kapcsolatban van a kockzatvllals mrtkvel, ezrt ezek lnyeges vonsai a vllalkozsnak:
- korltlan felelssg: a ktelezettsgekrt teljes vagyonval felel.
- korltozott felelssg: a cgnl a vagyona mrtkig felels
Egyni vllalkozs: Az a vllalkozsi forma, amely esetn egy szemly a tulajdonos, aki korltlan felelssget vllal, s a vllalkozs nem rendelkezik nll jogi szemlyisggel.
- 18 letvt betlttt szemly
- lland Magyarorszgi lakhely (klfldi is, van lakhatsi engedlye)
- bntetlen ellet, klnben nem lehet korltlanul felels tagja
- nincs tevkenysgi korlt (kivve: dohny, szeszgyrts)
- tbbfle tevkenysg, tbb telephelyen is
- elrt a szemlyes kzremkds ktelezettsge
- nem kell sajt szemlyben megfelel kpestssel rendelkezni
- alkalmazottak szma sem korltozott
- nagy a kockzat a korltlan felelssg miatt
Szvetkezet: a szvetkezet jogi szemly. A szvetkezeti tag felelssge korltozott, a vagyoni hozzjruls befizetsre s az esetleges ptbefizetsre terjed ki.
- a minimlis indul tke 3 milli forint (1milli cash, a tbbi apport)
- a vagyoni hozzjruls a szvetkezet rszjegytkje
- a vagyon meghatrozott rszt fel nem oszthatknt el kell klnteni
- a kzgylsen az „egy tag egy szavazat” elve rvnyesl
- fontos gyekben a ktharmados sztbbsgnek kell dnteni
- megsznskor a fel nem oszthat vagyon nem vehet figyelembe, a tbbi maradvnyzletrszt arnyosan osztjk szt
A gazdasgi trsasgok: llam, jogi szemlyek, jogi szemlyisg nlkli gazdasgi trsasgok s termszetes szemlyek alapthatnak. Magyarorszgon tfle gazdasgi trsasg alapthat: kzkereseti s a betti trsasg (jogi szemly nlkl), korltolt felelssg trsasg, rszvnytrsasg s kzs vllalat (jogi szemlyisggel).
Kzkereseti trsasg (Kkt.): az egyik legrgibb s legegyszerbb trsasgi forma. A tagok korltlanul s egyetemlegesen felelsek. Korltlan a felelssgvllals minden tagra.
- vagyoni hozzjruls mrtke a trsasgi szerzdsben
- korltlan s egyetemleges a felelssg - a trsasg gyeiben a taggyls dnt, ahol minden tagnak egy szavazata van
- az zletvezetsre brmely tag jogosult, de errl a trsasgi szerzdsben megllapodnak s az zletvezetk kpviseleti jogot is kapnak
- kilpni felmondssal lehet (3 hnap, de mg 5 vig felel az esetleges tartozsokkal, amg benn volt)
- megsznskor a vagyoni hozzjruls arnyban kell felosztani
- megsznni egyhang hatrozattal lehetsges
Betti trsasg (Bt.): alapvet jellemzje, hogy a korltlan s korltozott felelssg kombinlsa. A beltag felelssge korltlan a tbbi beltaggal egyetemlegesen a trsasg ktelezettsgeirt, de a kltag felelssge a vagyoni bett mrtkig korltozott.
(Ha a kltag neve is szerepel a cgnvben, akkor is korltlan.)
- nincs elrva indul tke
- az zletvezetsre s kpviseletre a beltag jogosult, a kltag csak tkt fektet a trsasgba, az irnytsban nem vehet rszt
- megsznskor elvsrlsi jog van, ha nem l vele eladhatja
- a megsznsrl a kzgyls hatroz
- 50 milli Ft s/vagy 200 f felett felgyelbizottsg
- szemlyegyest trsasg, mivel ltalban a tagok a rokoni, barti krbl verbuvldnak.
- termszetes szemly korltlan felelssggel csak egy vllalk. lehet
Korltolt felelssg trsasg (Kft.) : a kft. Lnyegi vonsa a kockzatkorltozs. Tagjai ugyanis a trsasg ktelezettsgeirt csak a trsasgba befektetett vagyonuk, a trzsbettk mrtkig vonhatk felelssgre. (A trsasg teljes vagyonval felel.)
- a trzstke minimum 3 milli Ft (1 milli kszpnz, a tbbi apport)
- a nyeresg felosztsa a trzsbettek arnyban trtnik
- a legfontosabb gyekben a taggyls hoz hatrozatot egysz. tbbs.
- az irnytst az gyvezet igazgat vgzi, aki lehet kvlll szemly
- 200 f felett s vagy 50 milli Ft trzstke felett felgyelbizottsgot kell alkalmazni a cgnek
- az egyszemlyes s korltolt felelssg trsasgnl 50 milli Ft felett knyvvizsglt is ktelesek alkalmazni (auditls – hitelests)
- a kft. Egyszerre tkegyest s szemlyegyest forma is egyben
- nem lehet a tagokat nyilvnosan toborozni, szigor szablyai vannak az zletrszek truhzsnak is
- a trsasg megsznshez a hromnegyedes sztbbsg kell
- elvteli jog, akkor adhat klssnek, ha a tbbet gr a belssnl
Rszvnytrsasg: elre meghatrozott szm s nvrtk rszvnyekbl ll alaptkvel alakul gazdasgi trsasg, amelynl a rszvnyes felelssge a trsasggal szemben a rszvny nvrtknek vagy kibocstsi rtknek befizetsre terjed ki. A rszvnytrsasg ktelezettsgeirt a rszvnyes nem felel.
- alaptke 20 milli Ft, ebbl kszpnz minimum 30%, illetve 10 milli Ft, a tbbi apport ugyangy, mint a kft.- nl
- ltrejhet tervezett kibocstsval s rszvnyjegyzssel, mikor tervezetet ksztenek, hogy mikor, hol, mennyirt lehet megvsrolni
- ltrejhet zrtkr alaktssal is - a rszvny szabadon forgalmazhat, nvrtk alatt nem bocsthat ki - a rszvnyes jogosult rsztvenni a kzgylsen, szavazhat is a rszvnyei arnyban (demokratikus jog) - az osztalk sztosztsa szintn a rszvnyek arnyban - az irnytst az igazgatsg vgzi (tbb tagbl ll) - ktelezen kell felgyelbizottsgot s knyvvizsglt alkalmazni
- 10%+1 szavazati arny: az igazgatsg munkjnak kivizsglsa
- 50%+1 szavazat: az igazgatsg tagvlasztsa s ltalnos krdsek
- 75%+1 szavazati arny: minstett tbbsg, fontos stratgiai krdsek
- 25%+1 szavazat: minstett kisebbsg |