A bank defincija, szerepe, funkcii, a jegybank
- A pnzgyi kzvetts szksgessge
A pnzgyi kzvetts kialakulsnak szksgessgt egy nagyon leegyszerstett gazdasgi helyzetbl kiindulva mutatjuk be. Ttelezzk fel, hogy a pnz mr kialakult, forgalomban van, viszont nincsenek mg pnzgyi kzvettk, tovbb, hogy a gazdlkod alanyok nem llnak pnzgyi kapcsolatban a klflddel. Ekkor 3 f pnztulajdonosi csoportot klnbztethetnk meg egymstl:
- az llamot, mely magban foglalja a kzponti kltsgvetst, a helyi nkormnyzatok, non-profit szervezetek s alaptvnyok kltsgvetst,
- a vllalatokat, ahova az egyes gazdasgi gakba tartoz intzmnyek s pnzalapjaik tartoznak,
- a lakossgot, amelybe az egynek pnzalapjait soroljuk.
A gazdasgi folyamatok sorn llandan ru- s pnzmozgsok mennek vgbe az egyes pnztulajdonosi csoportok kztt s ezeken bell is. Ha a pnzmozgsokat figyeljk, lthatjuk, hogy egyes szektorok a bevteleiknl tbbet szndkoznak klteni, azaz tervezett kiadsaik meghaladjk tervezett bevteleiket, k a deficites gazdlkod alanyok. Eredeti terveik megvalsulshoz hitelt kell szereznik. Msok tervezett bevtelei nagyobbak, mint kiadsai, megtakartsaik keletkeznek, ket szufficites gazdlkod alanyoknak nevezzk. Pnzfeleslegket klcsn kell adniuk, ha ezutn is jvedelmet kvnnak szerezni. Mivel pnzgyi kzvett rendszer mg nem ltezik, szmos problma merl fel mind a ktfle gazdlkod alanynl. A megtakartnak olyan hitelfelvevt kell keresnie, akinek ppen olyan sszegben, ppen olyan lejratra s kamatra szl hitelre van szksge, mint amekkora sszeg bizonyos mrtk tartalkols utn flslegknt jelentkezik nla. A deficites gazdlkod alany e problmkkal szintn szembesl, csak ellenkez oldalrl.
A pnzgyi kzvettk segtsgvel e nehzsgek thidalhatk. k sszegyjtik a szufficites gazdlkod alanyok megtakartsait s klcsnadjk azokat a deficites gazdlkod alanyoknak. Ezzel mindkt felet megkmlik a keresglstl, mivel a pnzintzetek mind a bettek, mind a hitelek tern lejratok, sszeghatrok s egyb felttelek tekintetben rendkvl szles sklj szolgltatst nyjtanak gyfeleiknek. A pnzintzet a klnbz idre elhelyezett megtakartsokbl rvidebb vagy hosszabb lejrat hiteleket tud folystani, ezt nevezzk a lejratok transzformlsnak. A lejratok s sszegek sszehangolsval jelentsen cskkentik a vgs hitelnyjt (bettelhelyezk) kockzatt. A hitelkzvetts gy mg mindig olcsbb, mintha a deficites s szufficites egysgek kzvetlenl keresnk egymst s prblnk a lejratot s sszeget egyeztetni.
Elfordul napjainkban, hogy a gazdlkod alanyok a pnzgyi kzvettk megkerlsvel rvid lejratra hiteleznek egymsnak, ez a folyamat a dezintermedici. Ads kereskedelmi ktvnyeket bocst ki, melyet a befektet kzvetlenl vesz meg tle. E tendencia mg nem lttt szmottev mreteket.
- A modern bankok kialakulsa
Mr az korban megtalljuk a bankok seit. A magnbettek (gabona) rzse mr az i.e. III. vezredben virgz zlet volt. Legsibb bankoknak azonban a kirlyi raktrhzakat ill. templomokat szmtjk. Az rmk megjelense utn letti s klcsngylet mellett pnzvltssal egszltek ki a bankok zletgai, ez utbbi lte csak tl a tevkenysgek kzl a npvndorls viharait.
A bank elnevezs a kzpkori olasz vrosllamok virgzsa idejbl szrmazik, ahol tallkozunk a piacon pnzvltkkal, akik padon (banco), pulton (banca) folytattk tevkenysgket.
A bankok trtnetben a legjelentsebb esemny az Angol Bank (Bank of England) alaptsa volt. Megalaptsa eltt a kereskedk felesleges pnzket vagy a pnzverdben vagy az aranymveseknl helyezhettk el. Utbbiakbl lettek a bankrok, akik az elhelyezett rtkekrt elismervnyt adtak, amellyel fizetni is lehetett, ugyanis rjttek arra, hogy az gyfelek nem egyidben krik vissza betteiket, gy azok terhre sajt magukra szl kvetelst bocstottak ki. A Bank of England-et felhatalmaztk bankjegyek kibocstsra s bankgyletek folytatsra. 1694-es megalakulstl szmtjuk a modern jegybankok kifejldst.
Az USA-ban a koszos kezdeti idszak utn az 1870-es vekben szigortottk a bankjegykibocstst s 1914-ben ltrehoztk a 12 krzeti tartalkbankbl ll „jegybankot”, a Federal Reserve System-et.
A magyar bankrendszer trtnete az osztrk bankok trtnetvel kezddik. Br az els, nem jegybanki pnzintzetet Magyarorszgon mr 1772-ben megtallhatjuk. A mindkt orszg terletn jegybanki szerepet jtszott Magyar Nemzeti Bankot 1924-ben hoztk ltre. 1945 utn elkezddtt a bankok llamostsa, az MNB kereskedelmi banki funkcikat is elltott. Mellette 5 szakbank mkdtt (MKB, Beruhzsi Bank, OTP, B s a Pnzintzeti Kzpont), a tbbi bankot az 50-es vek elejn szntettk meg. A hbor utn a magyar bankrendszer egyszint volt, mivel a kzponti bank is kzvetlen kapcsolatban llt a gazdlkod alanyokkal, bonyoltotta fizetseiket, vezette szmlikat, folystott hiteleket szmukra. 1987-ben a bankrendszer ktszintv vlt, azaz a jegybank mr csak a kereskedelmi bankokkal llt kapcsolatban, amelyek pedig a gazdlkod alanyokkal. Az egyszint bankrendszer nem azt jelenti, hogy 1 bank van a gazdasgban, ezt monobankrendszernek nevezzk.
- Mi is a bank?
A bank fogalmt nehz definilni, sok orszgban sokig gy jellemeztk, hogy bank az, amelyet a hatsgok bankknt jegyeznek be. Szz Antal neves szakember a szzadeln mgis ksrletet tett a megkzeltsre. Szerinte „a bank olyan zem, amely sajt szmlra hivatsszeren vesz ignybe, illetve nyjt hitelt s amelyet sajtos gazdasgi szervezete pnz alkotsra is alkalmass tesz”.
A bankok tevkenysge jelents mrtkben tlntt a klasszikus banki funkcikon. Megklnbztetnk nagykereskedelmi s kiskereskedelmi bankmveleteket. Elbbiek kz elssorban a bankkzi mveletek tartoznak, de ide sorolhatak a nagyvllalatok, szervezetek, kltsgvetsi intzmnyek szmra vgzett mveletek is. Kiskereskedelmi bankmvelet a lakossg, a kis- s kzpvllalatok szmra vgzett banki tevkenysg. A bankok legfontosabb funkcija azonban a pnzteremts akr hitel kihelyezsvel, akr befektetssel. Tevkenysgk sorn a bankok a kvetkez alapvet funkcikat ltjk el:
- pnz teremtse hitelezssel s befektetssel
- fizetsek bonyoltsa
- megtakartsok sszegyjtse gazdasgi s trsadalmi clokra
- hitelek folystsa
- klkereskedelmi gyletek elsegtse
- vagyonkezelsi szolgltatsok
- gyfelek eszkzeinek megrzse = szfszolglat
- alaptevkenysggel jr pnzgyi szolgltatsok nyjtsa
A felmerl jabb s jabb szksgletek kielgtse rdekben a bankok egyre tbb j funkcit ltnak el.
zemgazdasgi megfontolsbl a banktevkenysg krnek szablyozst 3 f szempont alapjn alaktjk ki: rdekek tkzse, biztonsg, egyes zletgak klns sajtossgai. Egyes orszgokban pl. az USA-ban a Glass-Steagall trvny szigoran elklnti a befektetsi banki s a kereskedelmi banki tevkenysget, ezrt ezt specializlt bankrendszernek nevezzk. Egyben korltozzk a kereskedelmi bankok rtkpapr-kibocstst garantl tevkenysgt, hogy ezzel is kikszbljk a rszvnytulajdonosi s a hitelezi szerep kztti rdektkzst. Mshol korltozzk a bankok rszvtelt olyan kockzatos vllalkozsokban, mint a hatrids gyletek, ingatlanalapok, egyes rtkpapr-gyletek stb.
A 70-es s 80-as vekben a kereskedelmi bankok pnzgyi szupermarketknt hirdettk magukat. A „mindent egy helyen” elvvel akartk gyfeleiket meggyzni, nincs rtelme mshov mennik, mert a kereskedelmi banknl – elssorban a nagybanknl – mindenfajta szolgltatst megkaphatnak. A sokfle pnzgyi szolgltats nyjtsa elvezet az univerzlis bank – nmet plda - fogalmhoz. A sokfajta szolgltats megszervezse, sszehangolsa inkbb a nagybankokra jellemz, mivel a kisbankok tkeereje nem teszi lehetv a felttell szolgl szervezet kiptst, irnytst. Kiindul felttelezse az, hogy tbb tevkenysg egyttes vgzse gazdasgosabb, mint egyedi intzetek ltrehozsa. Emellett az egyes tevkenysgeknl keresztbe-szubvencionls jelentkezhet, azaz a jvedelmezbb terletek tmogathatjk a kevsb jvedelmezeket.
Az univerzlis bankok mellett s velk szemben felhozott rvek s ellenrvek:
1. A gazdasgi hatalom koncentrlsa az iparvllalatok rszvnyeinek birtoklsval.
2. A politikai er koncentrlsa: tl sok bels informci a vllalatrl. Rossz fnyt vetne a bankra, ha visszal a banktitokkal.
3. Tl nagy kockzatvllals a rszvnytulajdonls ill. esetlegesen a biztosts miatt. Ugyanakkor a tevkenysg diverzifikcija cskkenti a kockzatot
4. Tlzott biztonsgban tudhatja magt, hiszen nem hagynk csdbe menni, ugyanakkor a sokrt tevkenysg nveli a stabilitst, kisebb az esly az llami kisegtsre.
5. A felgyelet s a szablyozs nehezebb a sokrtsg miatt. Ez elkerlhet, ha az egyes tevkenysgeket kln szablyozzk.
6. A nagybankok helyi monopliumknt viselkednek. Az EU piacn a klfldi szereplk is versenytrsak, teht brmikor, brhova betrhetnek.
Az univerzlis bankok elnynek szoktk tekinteni, hogy az a bank, amely befektetsi bankknt, esetleg tulajdonosknt is rdekelt a vllalat sorsnak alakulsban, az hosszabb tvon rdekelt, mint a rvid lejrat hiteleket folyst kereskedelmi bank.
A 80-as vekben terjedt el Eurpban a banki s biztostsi tevkenysg sszefondsa bankassurance, Allfinanz kifejezsekkel. Az egyttmkds formi klnbzk lehetnek:
- a bank egy biztost gynke
- a bank pnzgyi tancsadknt tbb biztost termkeit is knlja
- klcsnsen egyms rendelkezsre bocstjk hlzatukat
- bank alapt egy biztostssal foglalkoz lenyvllalatot
- bank magba olvaszt egy biztostt
- trvnyi tiltsok esetn a kiskaput a holding vagy pnzgyi konglomertum alaptsa adja.
Az sszefonds kzs elnyei kz tartozik a kltsgek relatv cskkense, mivel kzs a hlzat s az gyflkr. Felmrsek megllaptottk, hogy a bankok gyfelei sokkal tbbszr vesznek ignybe bankjuknl biztostsi szolgltatst, mint a biztostnl bankszolgltatst. A banktevkenysghez a biztostsi fajtk kzl az letbiztosts ll legkzelebb, egy azonban elmondhat, hogy a biztostsi szolgltatsok bankszfrban trtn rtkestsre leginkbb az egyszer, standardizlt termkek a legmegfelelbbek.
A banki szablyozs Magyarorszgon
A magyar bankrendszer 1987-es ktszintv vlsval csak a rendszert alaktottk t, a bank s pnzintzeti tevkenysg egyrtelm meghatrozsra ksbb kerlt sor. 1991-ben jelent meg a Pnzintzeti trvny, amely sok tekintetben szablyozta a pnzintzeti mkdst, azonban a pnzintzetek fejldse, a bankrendszerrel szemben tmasztott ignyek, ill. az EU jogharmonizci j szablyozst kvetelt meg.
1997. janur 1-n lpett letbe a Hitelintzetekrl s pnzgyi vllalkozsokrl szl 1996. vi CXII. tv., mely megfelel az EU norminak, irnyelveinek. Ez tbb fogalmat is tisztz.
Pnzgyi szolgltats a kvetkez tevkenysgek zletszer vgzse:
- bett gyjtse, pnzklcsn nyjtsa, pnzforgalmi szolgltatsok nyjtsa
- pnzgyi lzing, kszpnz-helyettest fizetsi eszkz kibocstsa s szolgltatsai
- kezessg, bankgarancia, valutval, devizval trtn kereskedelem
- pnzgyi szolgltats vgzse, befektetsi alapkezels, letti s szfszolgltats
- hitel referencia szolgltats, nkntes klcsns biztost pnztr szmra vagyonkezels.
Kiegszt pnzgyi szolgltats:
- pnzvltsi tevkenysg, elszmols-forgalmi gylet, pnzfeldolgozsi tevkenysg
- pnzgyi gynki tevkenysg a bankkzi piacon.
Pnzgyi intzmny:
- pnzgyi szolgltatson kvl zletszeren csak kiegszt pnzgyi szolgltatst,
- biztostsi gynki, rutzsde-gynki, befektetsi szolgltatsi
- aranykereskedelmi gyletet s rszvnyknyv-vezetst folytathat.
Hitelintzet ill. pnzgyi vllalkozs formjban mkdhet.
Hitelintzet: az a pnzgyi intzmny, amely bettet gyjt s egyb pnzgyi szolgltatsi tevkenysget vgez. Kizrlag jogosult bett gyjtsre, valamint – sajt tkt meghalad mrtkben – ms visszafizetend pnzeszkz nyilvnossgtl val elfogadsra, tovbb pnzforgalmi szolgltatsok nyjtsra. Bank, szakostott hitelintzet vagy szvetkezeti hitelintzet lehet.
Bank: az a hitelintzet, mely bettgyjtst s a pnzforgalmi szolgltatsok nyjtst zletszeren vgzi. Kizrlag kaphat engedlyt a pnzgyi szolgltatsok teljes krnek nyjtsra s csak rszvnytrsasgi formban mkdhet. Legalbb 2 Md Ft jegyzett tkvel alapthat.
Szakostott hitelintzet: nem kaphat engedlyt a pnzgyi szolgltatsok teljes krnek vgzsre, kln trvnyi szablyozsnak megfelelen jogosult tevkenysge vgzsre (pl. jelzlogbank-trvny). Kizrlag rszvnytrsasgi formban mkdhet.
Szvetkezeti hitelintzet: a pnzgyi szolgltatsok krbl nem folytathat lett- s vagyonkezeli tevkenysget, ill. bizomnyosknti kereskedelmet. Legalbb 250 MFt jegyzett tkvel alapthat. Mkdhet Rt.-knt vagy szvetkezetknt.
Hitelszvetkezet: a pnzvlts kivtelvel – csak sajt tagjai krben vgezheti tevkenysgt. Mkdhet Rt.-knt vagy szvetkezetknt.
Pnzgyi vllalkozs: az a pnzgyi intzmny, mely a bettgyjts s pnzforgalmi szolgltats kivtelvel egy vagy tbb pnzgyi szolgltatst vgez. Legalbb 50 MFt jegyzett tkvel alapthat. Mkdhet Rt.-knt vagy szvetkezetknt.
4. A Magyar Nemzeti Bank
Az MNB-t 1924. mjus 24-n alaptottk. Az MNB, mint a kzponti bankok ltalban, funkcii alapjn a monetris politika kialaktja s rszben vgrehajtja, felels a pnzkibocstsrt s szablyozza a pnzforgalmat, a valuta-nemesfmgazdlkods kzponti szerve s vgl, de nem utols sorban a bankok bankja s az llam bankja.
Szervei: a kzgyls, a jegybanktancs, az igazgatsg s a felgyelbizottsg. A kzgyls feladata az alapszably megllaptsa s mdostsa, az alap- s tartalktke meghatrozsa, az ves eredmny feltrsa stb. A jegybanktancs az MNB legfbb monetris politikai irnyt szerve, hatroz a monetris politika irnyelveirl, az rfolyampolitikai llspontrl, a jegybanki politika eszkzeinek mdostsrl. A MNB ln elnk ll, akit 6 ves idtartamra a kztrsasgi elnk nevez ki a miniszterelnk javaslatra. Az elnkn s a tovbbi tagokon kvl legfeljebb 5 alelnk tagja mg a jegybanktancsnak. Az igazgatsg tmogatja az elnkt a r hrul feladatok elltsban. A felgyelbizottsg az MNB ellenrz szerve.
Az MNB elnke vente beszmol az Orszggylsnek, illetve bemutatja az MNB ves monetris politikai elkpzelseit. Mivel beszmolsi ktelezettsggel nem a Kormnynak tartozik, ezrt nevezzk jogilag nll, fggetlen intzmnynek. Munkja sorn egyttmkdik a Pnzgyi Szervezetek llami Felgyeletvel.
Az MNB egyik funkcija , hogy a monetris irnyts szerve, amihez a kvetkez eszkzket alkalmazza:
1. Refinanszrozs: 90 napnl nem hosszabb lejrat vltk, valamint exportokmnyok esetn lehetsg van a jegybank ltali viszontleszmtolsra. Ide tartozik, ha az MNB rtkpapr-mveleteket vgez visszavsrlsi megllapodssal. A jegybank elssorban a pnzpiacon avatkozik be, gy az itt kialakult kamatlbak ill. a jegybankpnz elrse lesz a meghatroz. Ezrt a monetris politika irnyadnak az rtkpapr-visszavsrlsi mveletek kamatlbait, azaz a repo-kamatlbat tartja. A repo-kamatlbak a bankrendszer marginlis forrskltsgnek ill., kihelyezsi hozamnak meghatrozsn keresztl hatnak az ltalnos piaci kamatszint alakulsra.
2. Ktelez tartalkrta: sszegnek megllaptsnl figyelembe kell venni a pnzintzetnl lv valamennyi idegen forrs llomnyt (kivve a jegybanki refinanszrozsi hitelt, a bankkzi forrsokat, a nemzetkzi, kormnykzi passzvkat). Mindenkori mrtknek megfelel tartalkot kell havonta utlag megkpeznie. A rta nem csupn a bankok likviditsi helyzett, hanem a kamatrst is befolysolja, gy valjban egyfajta adknt funkcinl. Magas szintje a biztonsg mellett versenyhtrnyt okozhat.
3. Nyltpiaci mveletek: az llampaprok msodlagos piacn trtn beavatkozst jelent, amelynek sorn a jegybank a monetris politika irnyelvei szerint llampaprokat ad vagy vesz, vltoztatva ezzel a jegybankpnz kibocstst. Clja: a forgalomban lv pnzmennyisg szablyozsa ill. az llampaprok rfolyamra gyakorolt hatsn keresztl a piaci kamatszint befolysolsa.
4. rfolyampolitika: keretben a forint rellertkelsre ill. –felrtkelsre kerlhet sor. Ennek irnyt s mrtkt a monetris politika antiinflcis clkitzse, valamint az rfolyampolitika versenykpessget fenntart s hatkonysgi szempontjai hatrozzk meg. A spekulci kivdsre 1995 mrciustl bevezetsre kerlt az elre bejelentett mrtk cssz lertkels rfolyamrendszer, mely a kttt plya kijellsvel a gazdasgpolitika szavahihetsgt, a megbzhatbb, kiszmthatbb gazdasgi krnyezet kialaktst szolglta. A gazdasg megersdsvel mra e rendszer elvesztette jelentsgt.
|